Jump to content
IAC Board

GRE u Zagrebu


veljkobb

Recommended Posts

Da li je neko putovao u Zagreb na polaganje GRE-a? Kakvi su utisci? Da li znate gde moze da se prespava a da je blizu mesta za polaganje? koje od dva mesta koja su dostupana za polaganje je bolje? Jel neko imao bilo kakvih problema (granica, Zagreb)? Kakva je organizacija na mestu polaganja? Da li je bolje da idem u ZG ili u Budimpestu?

pozdrav

Veljko

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Evo kako je bilo u ZG (posto je za Budimpestu trebala viza sto malo komplikuje odlazak+potpuno nepoznat jezik):

Test centar je na Ekonomskom fakultetu, Kenedijev trg br. 6, na drugom spratu, sala 35. Kao sto cete i naci na site-u ETS-a zovu se Prometric i pored GRE-a kod njih se mogu polagati i skoro svi ostali testovi. Sam centar je skroz ok. Ima 4 mesta za polaganje, tako da ne moze biti guzva, mesta su pregradjena i dovoljno velika. Naravno radi se kompjuterska verzija testa, a termini su dva puta nedeljno (bar do sada bili). Vode racuna o tome da se ne dogodi da u vreme polaganja GRE-a i testova u kojima ne postoji speaking sekcija, bude TOEFL npr, tako da je u prostoriji tisina.

Ako neko bude isao u ZG videce da je prvi problem prevoz. Postoji autobus (iz BG-a sa BAS-a), ja sam isao kombi prevozom kome je do tamo trebalo 5 sati voznje a nazad oko 7 i po, tako da je u mom slucaju bilo neophodno prespavati u Zagrebu. Zagreb je (bar njegov centar) prilicno lep, cist, jednostavan u uglavnom ravan grad, ali i dosta skuplji od Beograda (u svakom pogledu od hotela do karte za gradski prevoz). Uz pomoc mape centra grada koju mozete da nadjete na net-u, odstampate i ponesete sa sobom necete imati ama bas nikakvih problema da dodjete do test centra, a na prijavnici fakulteta ce vam objasniti gde je sala 35.

Trenutna situacija u Hrvatskoj nije bas najsjanija po pitanju gostoprimstva prema srbima, ali to je mozda samo trenutno, a ako se neupustate u razgovor sa ljudima van hotela i samog test centra necete imati nikakvih problema. U test centru su ljubazni, a i u hotelu u kome sam ja bio.

Eto, nadam se da ce ovome nekome koliko toliko biti od pomoci, mada bi najbolje bilo da IAC ili bilo ko drugi u Beogradu ili nekom drugom gradu u Srbiji dobije licencu za polaganje GRE-a, posto je odlazak u ZG prilicno skup.

Link to comment
Share on other sites

Evo kako je bilo u ZG (posto je za Budimpestu trebala viza sto malo komplikuje odlazak+potpuno nepoznat jezik):

Test centar je na Ekonomskom fakultetu, Kenedijev trg br. 6, na drugom spratu, sala 35. Kao sto cete i naci na site-u ETS-a zovu se Prometric i pored GRE-a kod njih se mogu polagati i skoro svi ostali testovi. Sam centar je skroz ok. Ima 4 mesta za polaganje, tako da ne moze biti guzva, mesta su pregradjena i dovoljno velika. Naravno radi se kompjuterska verzija testa, a termini su dva puta nedeljno (bar do sada bili). Vode racuna o tome da se ne dogodi da u vreme polaganja GRE-a i testova u kojima ne postoji speaking sekcija, bude TOEFL npr, tako da je u prostoriji tisina.

Ako neko bude isao u ZG videce da je prvi problem prevoz. Postoji autobus (iz BG-a sa BAS-a), ja sam isao kombi prevozom kome je do tamo trebalo 5 sati voznje a nazad oko 7 i po, tako da je u mom slucaju bilo neophodno prespavati u Zagrebu. Zagreb je (bar njegov centar) prilicno lep, cist, jednostavan u uglavnom ravan grad, ali i dosta skuplji od Beograda (u svakom pogledu od hotela do karte za gradski prevoz). Uz pomoc mape centra grada koju mozete da nadjete na net-u, odstampate i ponesete sa sobom necete imati ama bas nikakvih problema da dodjete do test centra, a na prijavnici fakulteta ce vam objasniti gde je sala 35.

Trenutna situacija u Hrvatskoj nije bas najsjanija po pitanju gostoprimstva prema srbima, ali to je mozda samo trenutno, a ako se neupustate u razgovor sa ljudima van hotela i samog test centra necete imati nikakvih problema. U test centru su ljubazni, a i u hotelu u kome sam ja bio.

Eto, nadam se da ce ovome nekome koliko toliko biti od pomoci, mada bi najbolje bilo da IAC ili bilo ko drugi u Beogradu ili nekom drugom gradu u Srbiji dobije licencu za polaganje GRE-a, posto je odlazak u ZG prilicno skup.

Hvala na detaljnom obja?njenju! Sigurni smo da će posetioci sajta imati koristi od ovako detaljnog opisa. Bilo bi dobro kada bi se uključili i drugi korisnici - nikada nije dosta tuđih iskustava.

Cilj nam je da svi reprezentativni testovi budu zastupljeni u Srbiji na neki način. Javnost će biti obave?tena o mogućnostima da se GRE pola?e u kompjuterskom obliku, ali niko ne mo?e da garantuje kada će to biti i da li će uop?te u skorije vreme doći do takvog razvoja situacije.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zdravo Veljko,

Bila sam u Zagrebu zbog testa prije nedjelju dana. zaista je sve dobro, i nema razloga da se bojis bilo kakvih propusta, tehnickih ili ako je rijec o samom gradu. ne bih ti znala reci o cijenama smjestaja, ali zagreb je jeftiniji od podgorice, te sam i tu veoma zadovoljna.

Ovom prilikom zamolila bih nekoga da mi odgovori na neka pitanja, jer nijesam zadovoljna rezultatom na opstem testu (rezultat analitickog pisanja tek cekam).

Dakle, da li postoji mogucnost da se test polaze jos jednom i da univerziteti uzmu u obzir drugi rezultat?

Ali prije toga, zanima me koliko je GRE vazan u odnosu na ostale djelove aplikacije? (Buni me sto nigjde nijesam otkrila da se trazi minimum, npr na Columbiji ili Princetonu, ili je mozda trebalo da budem pazljivija)

Ako znate i to, molim vas da mi navedete koji minimum poena traze neki od univerziteta, ako znate da ga uopste traze (Columbija, Princeton, Yale, Harvard, BRown, Duke, Rutgers, Cornell, Brown...)

Zaista me brine taj test, a nijesam imala prilike za detaljne pripreme. Isto tako neko bi mogao da se pita zasto sam ga polagala prije nego sto sam bila sigurna u znanje. Pa razlog je u tome sto mislim da samtakodje negjde na nekom sajtu procitala i zapamtila da test mora biti uradjen najkasnije pola godine prije podnosenja aplikacije (sada to isto ne nalazim)

Jos nesto, kada su naredni rokovi za paper based (toga nema na sajtu)?

Pozdrav

Ivana

Link to comment
Share on other sites

Zdravo Veljko,

Bila sam u Zagrebu zbog testa prije nedjelju dana. zaista je sve dobro, i nema razloga da se bojis bilo kakvih propusta, tehnickih ili ako je rijec o samom gradu. ne bih ti znala reci o cijenama smjestaja, ali zagreb je jeftiniji od podgorice, te sam i tu veoma zadovoljna.

Ovom prilikom zamolila bih nekoga da mi odgovori na neka pitanja, jer nijesam zadovoljna rezultatom na opstem testu (rezultat analitickog pisanja tek cekam).

Dakle, da li postoji mogucnost da se test polaze jos jednom i da univerziteti uzmu u obzir drugi rezultat?

Ali prije toga, zanima me koliko je GRE vazan u odnosu na ostale djelove aplikacije? (Buni me sto nigjde nijesam otkrila da se trazi minimum, npr na Columbiji ili Princetonu, ili je mozda trebalo da budem pazljivija)

Ako znate i to, molim vas da mi navedete koji minimum poena traze neki od univerziteta, ako znate da ga uopste traze (Columbija, Princeton, Yale, Harvard, BRown, Duke, Rutgers, Cornell, Brown...)

Zaista me brine taj test, a nijesam imala prilike za detaljne pripreme. Isto tako neko bi mogao da se pita zasto sam ga polagala prije nego sto sam bila sigurna u znanje. Pa razlog je u tome sto mislim da samtakodje negjde na nekom sajtu procitala i zapamtila da test mora biti uradjen najkasnije pola godine prije podnosenja aplikacije (sada to isto ne nalazim)

Jos nesto, kada su naredni rokovi za paper based (toga nema na sajtu)?

Pozdrav

Ivana

Ja ću samo kratko da odgovorim na ovo poslednje pitanje - ostalo će neko od savetnika da uradi. Naredni rokovi za papirnu verziju testa biće objavljeni uskoro. Tokom leta će datumi biti određeni, a sama registracija će biti moguća od datuma koji odredi ETS. Kada budemo saznali datume objavićemo ih na sajtu i na forumu, a vi mo?ete u međuvremenu to da proveravate na sajtu www.gre.org.

Link to comment
Share on other sites

Dear Elz,

Could you please answer me the questions mentioned by my previous post refering to the score cancelation:

Is there a possibility to retest the GRE and ask the recipients to take into consideration my recent results?

If the above mentioned is ok, If I get a good score on my analytical writing, is it possible to retest the general session only (math and verbal portions)?

Could you tell me what's the required minimum of GRE points to make it sure for the aplication process on the major univer. like Columbia, Yale, Harvard, Princeton, Brown, Cornell, Duke, Rutgers, Univ. of Chicago?

Thank you

Ivana from Podgorica

Link to comment
Share on other sites

Zdravo Ivana!

Milo mi je da vidim sugradjanku na forumu :-)

Kratko cu ti odgovoriti oko GRE nedoumica, posto i sam spremam taj ispit za kraj juna, zbog postdiplomskih studija.

Koliko ja znam, nije potrebno da polazes ispite pola godine ranije. Ne znam ni ko bi to mogao da trazi. Postoji gornje ogranicenje o zastarjevanju sertifikata, i to je od godinu dana pa navise, zavisno od institucije.

Nisam siguran da na bilo kojem univerzitetu obracaju paznju na analiticki dio testa, dakle bitni su verbalni i kvantitativni (ovaj drugi posebno na prirodnim i tehnickim fakultetima). Ukoliko si sigurna da na fakultetu ne zahtjevaju subject, nego general GRE (koji je znacajno laksi), onda je potrebno da postignes izmedju 1000/1100 i 1300/1500 zavisno od univerziteta i departmenta. Na jacim univerzitetima gotovo je nemoguce uci bez skora od preko 750(od 800) na kvantitativnom dijelu i preko 500(isto od 800) na verbalnom. Takodje, podrazumijeva se da si polozila TOEFL, sa rezultatom iznad 90/95 poena u internet varijanti.

Ukoliko imas jos nedoumica, ili trebas pomoc oko pripreme, slobodno mi se obrati preko mejla velibora@cg.yu

E, da ukoliko si popunila adresu univerziteta prije testa, mislim da je nemoguce otkazati dostavu rezultata. A test mozes da polazes pet puta u toku godine, samo ne dva puta u istom mjesecu.

Ja bih, sa druge strane imao par pitanja oko odlaska u Zagreb, pa bih volio da me kontaktiras preko mejla :-)

Puno pozdrava!

Link to comment
Share on other sites

Velibor je dobro rekao, ali potrebno je znati da sami rezultati nisu dovoljni za aplikaciju. Minimum mora da se predje, a ostatak aplikacije mora da bude jednako dobar kao i rezultati. Informacije o minimumu rezultata i ispitima neophodnim za upis sigurno se nalaze na Internet stranicama univerziteta koje pominjete, potrebno je samo da pronadjete deo gde navode sta je sve potrebno za aplikaciju.

Sami univerziteti, tj. katedre, gledaju sta ce uvaziti od rezultata ispita i kandidat bi ipak trebalo da obrati paznju da radi kompletan test. Nikada ne znate koja ce katedra da gleda samo kompletan rezultat, bez podele na sekcije. Zato se savetuje da uvek radite ceo test. Od institucija dosta zavisi, ali uglavnom su one u mogucnosti da vide vas kompletan profil, tj. da vide sve pokusaje polaganja ispita i rezultate koje ste dobili. Zato i jeste veoma vazno da se dobro pripremite za ispit.

Zastarevanje sertifikata koje pominje Velibor se ipak ne desava toliko brzo. GRE vazi tri godine i institucije ne bi trebalo da vam traze "sveze" rezultate. Savet o polaganju ispita barem pola godine pre aplikacije je baziran na cinjenici da bi trebalo da imate malo vremena da eventualno ispravite los rezultat - za to nemate vremena ako ga polazete u poslednjem trenutku.

Elizabeta nazalost nije u mogucnosti da odgovori i zato sam ja uskocio. Savetnici idu za par nedelja na godisnju konferenciju i veoma su zauzeti pripremama. Kada se budu vratili sa konferencije imacemo uvid u nove trendove i bicemo u mogucnosti da studentima sa ovih prostora asistiramo jos bolje i jos vise. Ako budete dolazili u Beograd u drugoj polovini juna i dalje tokom leta, javite nam se obavezno da probamo da odgovorimo na jos vasih pitanja.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

U sredu sam polagao GRE u Zagrebu. Nisam imao nikakvih problema. Putovao sam vozom, sto i nije losa solucija. Uzmete spavaca kola, naspavate se (koliko je to moguce) i tamo stizete ne tako umorni. Ipak je potrebno da se jedno vece prespava tamo. Sto se tice cena, Zagreb je dosta skuplji od Beograda i Novog Sada. Npr. karta za gradski za jednu voznju je 8 kuna, sto je preko 100 dinara! Hotel se moze naci za 60-70 eura za vece ako je malo dalje od centra. Ukoliko je u samom centru moze biti oko 85, sto je mozda i bolja solucija. Snalazenje u Zagrebu je izuzetno jednostavno, ekonomski fakultet se lako pronadje. Od zeleznicke stanice tramvaj 9 vodi do ekonomskog, poslednja stanica. Oko fakulteta su uglavnom studenti, te sam njih pitao za direkcije i svaki put dobio ljubazan odgovor.

Na samom mestu polaganja ljudi su ok. Jedini problem je bio sto je u sobi za polaganje bilo jako hladno, mada je i to pomoglo da se ne uspavam tokom testa :) Na polagajnu sam bio sam, jer u vom periodu nije velika guzva, a i polaganja se organizuju dva puta nedeljno, tako da ima mesta za sve...

Sto se tice rezultata, verbal deo sam prilicno lose uradio, quantitative sam super uradio, a cekam rezultate sa writing dela.

Ako ima neko jos pitanja, tu sam.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Polagao sam GRE u Zagrebu u novembru pro?le godine (2009.) i nije bilo nikakvih problema. Do Zagreba sam i?ao autobusom, a vraćao sam se (sutradan) vozom. Put me je iza?ao oko 50 evra. Prenoćio sam u Youth Hostel Zagreb i bilo mi je odlično--hostel je pre svega pristupačan (noćenje je tada bilo oko 30 evra za jednokrevetnu sobu... koja je dvokrevetna ali ste sami u njoj) u odnosu na hotele, a lokacija mu je odlična: mo?e se bez problema doći pe?ke do autobuske i ?elezničke stanice, a i do centra i stajali?ta tramvaja koji idu do ekonomskog (mada to vi?e nije toliko bitno po?to sam čuo da se vi?e ne pola?e tamo već da imaju novu lokaciju).

U samom Zagrebu nisam imao problema, najnormalnije sam pričao (ekavicom) i niko me nije ni popreko pogledao. Najbli?a stvar neprijatnosti koju sam do?iveo jeste da me je prodavačica u pekari na Trgu Bana Jelačića ispravila da nije "parče" već "komad" pice uz komentar da očigledno nisam "odavde", ali i to mi je bilo vi?e sme?no nego neprijatno.

E sad, ne znam koliko ima smisla pričati o uslovima polaganja kad se vi?e ne pola?e na istom mestu, ali sve je bilo odlično organizovano i nemam nikakvih zamerki na organizaciju polaganja.

U svakom slučaju, preporuka za Zagreb (iako se sada mo?e ići i u Budimpe?tu bez viza), bar dok se ne krene s kompjuterskim polaganjem u Beogradu.

P.S.

Verbal sam odlično uradio, analtičko je moglo biti malo bolje, ali matematika me ubila--zapucao sam se na sredini i potpuno zaboravio na vremensko ograničenje! Ali ipak, sve je dobro ?to se dobro svr?i--primljen sam na doktorske studije na jednom boljem dr?avnom univerzitetu na severoistoku, tako da sam zadovoljan. :)

Link to comment
Share on other sites

Polagao sam GRE u Zagrebu u novembru pro?le godine (2009.) i nije bilo nikakvih problema. Do Zagreba sam i?ao autobusom, a vraćao sam se (sutradan) vozom. Put me je iza?ao oko 50 evra. Prenoćio sam u Youth Hostel Zagreb i bilo mi je odlično--hostel je pre svega pristupačan (noćenje je tada bilo oko 30 evra za jednokrevetnu sobu... koja je dvokrevetna ali ste sami u njoj) u odnosu na hotele, a lokacija mu je odlična: mo?e se bez problema doći pe?ke do autobuske i ?elezničke stanice, a i do centra i stajali?ta tramvaja koji idu do ekonomskog (mada to vi?e nije toliko bitno po?to sam čuo da se vi?e ne pola?e tamo već da imaju novu lokaciju).

U samom Zagrebu nisam imao problema, najnormalnije sam pričao (ekavicom) i niko me nije ni popreko pogledao. Najbli?a stvar neprijatnosti koju sam do?iveo jeste da me je prodavačica u pekari na Trgu Bana Jelačića ispravila da nije "parče" već "komad" pice uz komentar da očigledno nisam "odavde", ali i to mi je bilo vi?e sme?no nego neprijatno.

E sad, ne znam koliko ima smisla pričati o uslovima polaganja kad se vi?e ne pola?e na istom mestu, ali sve je bilo odlično organizovano i nemam nikakvih zamerki na organizaciju polaganja.

U svakom slučaju, preporuka za Zagreb (iako se sada mo?e ići i u Budimpe?tu bez viza), bar dok se ne krene s kompjuterskim polaganjem u Beogradu.

P.S.

Verbal sam odlično uradio, analtičko je moglo biti malo bolje, ali matematika me ubila--zapucao sam se na sredini i potpuno zaboravio na vremensko ograničenje! Ali ipak, sve je dobro ?to se dobro svr?i--primljen sam na doktorske studije na jednom boljem dr?avnom univerzitetu na severoistoku, tako da sam zadovoljan. :)

Hvala na korisnom prikazu okolnosti polaganja u Zagrebu. Dok se ne potvrdi da će testiranja biti u Beogradu - kod nas - obja?njenje je veoma korisno, bez obzira na novu lokaciju centra za testiranje.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Hvala na korisnom prikazu okolnosti polaganja u Zagrebu. Dok se ne potvrdi da će testiranja biti u Beogradu - kod nas - obja?njenje je veoma korisno, bez obzira na novu lokaciju centra za testiranje.

Imam ja par pitanja :)

Da li se GRE polaze na engleskom?

Kako ste se vi spremali uopste?Samostalno ili ste isli na pripreme? i koliko je sve to vremenski trajalo?

hvala unapred :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...