Jump to content
IAC Board

Gmat VS Official Guide 11th Ed


dearxavier

Recommended Posts

Trebao sam polagati Gmat, odlozio sam zato sto sam na mnogim mestima na netu procitao da je matematika u Official Guide-u dosta laksa od one na Gmat-u. Navodno, najtezi OG problemi su oko "650 level". Jos gore, i deluju mi kao osrednji.

Takodje, procitao sam da se na Gmatu nadje po koji math problem iz oblasti koja nije prisutna u OG-u, npr serije, statisticki problemi koji zahtevaju vise od znanja deskriptivne statistike(arithmetic mean, median, sd, percentile itd), problemi koji zahtevaju poznavanje biznisa itd.

Ako je to istina, moguce je da su u pitanju eksperimentalna pitanja, kojih je kazu oko 25%. Ako nisu, na gluposti bih gubio dragocene bodove. Analizirao sam i pitanja iz GmatPrep software-a, ima par sitnica koje nisu predstavljene u teorijskom delu OG-a, pojam percentile-a npr.

Da ne duzim vise nego sto jesam, kakva su vasa iskustva sa Gmatom u odnosu na OG knjigu?

Link to comment
Share on other sites

Hmm, zeznuto pitanje... Zadaci na pravom GMAT-u uglavnom odgovaraju onome sto se nalazi u OG-u. U zadnje vreme se pojavljuju sve gore i gore koske i izgleda da GMAT postaje sve tezi i tezi, narocito matematika. Ukoliko radis dobro i popnes se do nekog nivoa oko 700 (znaci Q48) to ce biti zadaci koji lice na poslednjih 30 zadataka u OG-u.

GMATPrep softrver je ubedljivo najbolji i zadaci dosta lice na ono sto pada na pravom ispitu. Ono sto je u zadnje vreme problem je izgleda verbal... Postaje i on sve tezi i tezi, kao da vec nije bio dovoljno grozomoran.

Ovime nemam nameru da plasim bilo koga, bas naprotiv, samo zelim da naglasim da je za GMAT stvarno, ali stvarno, potrebna ozbiljna priprema. To sto zadaci deluju "smesni" (mozda i jesu na nekom nivou 500 i mozda jesu nekom elektroinzinjeru) neka vas ne zavara - ima ih 37 i imate samo 2 minuta po "komadu".

Ispit je nevidjeno tezak i potrebno je nekoliko meseci pripreme. To sto Srbi ispredaju legende o 2-3 nedelje priprema za ovaj ispit - izgleda da je samo nas problem, zato i imamo rezultate preko 670-680 koji mogu da se prebroje na prste jedne ruke. Dobro je sto si odlozio ispit, spremaj se i dalje iz OG-a ali aktivnije ukljuci GMATPrep softrver. Naravno, razbij se od ucenja Verbala, nemoj upasti u klasicnu zamku "ma znam ja engleski" - ispit je dizajniran tako da ljudi kojima je engleski maternji uzmu po 33-34 na Verbalu (znaci opet nedovoljno da se uzme 700). Tezak rad ce se na kraju isplatiti jer je ispit nenormalno bitan, uz radno iskustvo i eseje svakako je najbitniji deo aplikacije, ali bez njega nista.

Link to comment
Share on other sites

Da li si video stare gmat paper testove u ponudi na mba.com ?

Ako zelis mogu ti ih poslati, interesuje me utisak ljudi koji su polagali gmat CAT, da li imate utisak da su paper testovi laksi? Meni deluju prelaki, tj na svakom sam postigao 790-800 rang. Suvise dobro da bi bilo istinito.

Kome trebaju pomenuti testovi, saljem.

Link to comment
Share on other sites

Da li si video stare gmat paper testove u ponudi na mba.com ?

Ako zelis mogu ti ih poslati, interesuje me utisak ljudi koji su polagali gmat CAT, da li imate utisak da su paper testovi laksi? Meni deluju prelaki, tj na svakom sam postigao 790-800 rang. Suvise dobro da bi bilo istinito.

Kome trebaju pomenuti testovi, saljem.

Evo, ukljucicu se i ja posto polazem 20. februara... Verujem da si pogledao post koji sam ostavila "SCORE 650", decko jedan je lepo i opsirno odgovorio. Eto meni treba tih 650 bodova, koje se nadam da cu uspeti nekako da izvucem, test je stvarno ocaj zivi. Reci mi da li imas bas svoj OG ili koristis iz centra?

Link to comment
Share on other sites

Imam svoj OG 11th edition, paper testove imam na komp, i imam Kaplanov Gmat 800(iz 2005te), koji sadrzi najteze probleme iz verbalne sekcije i lake do umereno teske probleme iz matematike, knjigu koju mi je Amazon nekim cudom slucajno poslao, tako da cu je verovatno dati centaru ili nekom pokloniti.

Sta znaci "test je ocaj"? :)

Link to comment
Share on other sites

Imam svoj OG 11th edition, paper testove imam na komp, i imam Kaplanov Gmat 800(iz 2005te), koji sadrzi najteze probleme iz verbalne sekcije i lake do umereno teske probleme iz matematike, knjigu koju mi je Amazon nekim cudom slucajno poslao, tako da cu je verovatno dati centaru ili nekom pokloniti.

Sta znaci "test je ocaj"? :)

Tacnije, "ocaj zivi", to je jos gore od samo ocaj! :lol: :lol: Znaci da je meni poprilicno tesko... + sam se uspanicila i unervozila, pa je jos gore... :) Kad polazes?

Link to comment
Share on other sites

Polagacu sad u januaru, jos nisam odredio datum.

Prvo sto treba da uradis je da predjes svaki koncept koji se nalazi u teorijskom delu OG-a ili neke druge knjige.

OG nije bas najpristupacniji za ucenje teorije, ponekad je pristup suvise formalan, tako da ne treba da te uplasi ako neko poglavlje, kao ono o verovatnoci npr, izgleda suvise tesko. Pronadji drugi materjial, ili pitaj nekog instruktora u centru(ako postoji tako nesto). Meni je posluzila Barrons-ova knjiga za SAT matematiku. Nedelju dana bi trebalo da je dovoljno da naucis sve koncepte.

Zatim uradi OG zadatke bez vremenskog ogranicenja, resenja zadataka koje pogresis dobro prouci, i probaj da shvatis ne samo gresku vec i ceo koncept iza te greske. Kad uradis sve, pozabavi se malo verbalom da "zaboravis" matematiku. Onda opet uradi sve zadatke iz math sekcije, prouci greske itd.

Sto se tice verbalnog dela na ispitu, osim vezbanja kroz gomilu zadataka, i naravno analiziranja svake greske, mislim da ne postoji nacin na koji bi bilo ko mogao da u vremenskom roku koji je pred tobom znacajno poboljsa rezultat. To ne treba da te uplasi, jednostavno probaj OG i vidi kako ide. Napomenuo bih da je sistem eliminacije jako jako jako koristan kod resavanja verbalnij zadataka. Od 5 ponudjenih odgovora uglavnom su 2 primamljiva. Tako da lako mozes eleminisati 3 odgovora bez suvise potrosenog vremena.

Kad iscrpis sav materijal(ili pre toga), mogu ti poslati stare gmat testove koji su radjeni na papiru.

Malo se igraj sa GMATprepom, prouci programski interfejs itd Uradi neki od testova na njemu, ili nemoj ako mislis da bi te los rezultat suvise obeshrabrio. U tom slucaju radi neke druge zadatke uz vremensko ogranicenje.

Stekao sam utisak da si u "zadnjem minutu" pocela pripremu? :) Planiras da konkurises za ovu ili sledecu godinu?

Zasto bas 650? :lol: Nisam nigde video da skola trazi odredjen GMAT score, osim ako se radi o minimumu. U tom slucaju on je neophodan, ali ne mora biti dovoljan.

Kako se u ovom editoru za pisanje iskljucuje crveni spelling underline? Ako se ovako budem snalazio i na GMAtu , tesko meni.

Link to comment
Share on other sites

Polagacu sad u januaru, jos nisam odredio datum.

Prvo sto treba da uradis je da predjes svaki koncept koji se nalazi u teorijskom delu OG-a ili neke druge knjige.

OG nije bas najpristupacniji za ucenje teorije, ponekad je pristup suvise formalan, tako da ne treba da te uplasi ako neko poglavlje, kao ono o verovatnoci npr, izgleda suvise tesko. Pronadji drugi materjial, ili pitaj nekog instruktora u centru(ako postoji tako nesto). Meni je posluzila Barrons-ova knjiga za SAT matematiku. Nedelju dana bi trebalo da je dovoljno da naucis sve koncepte.

Zatim uradi OG zadatke bez vremenskog ogranicenja, resenja zadataka koje pogresis dobro prouci, i probaj da shvatis ne samo gresku vec i ceo koncept iza te greske. Kad uradis sve, pozabavi se malo verbalom da "zaboravis" matematiku. Onda opet uradi sve zadatke iz math sekcije, prouci greske itd.

Sto se tice verbalnog dela na ispitu, osim vezbanja kroz gomilu zadataka, i naravno analiziranja svake greske, mislim da ne postoji nacin na koji bi bilo ko mogao da u vremenskom roku koji je pred tobom znacajno poboljsa rezultat. To ne treba da te uplasi, jednostavno probaj OG i vidi kako ide. Napomenuo bih da je sistem eliminacije jako jako jako koristan kod resavanja verbalnij zadataka. Od 5 ponudjenih odgovora uglavnom su 2 primamljiva. Tako da lako mozes eleminisati 3 odgovora bez suvise potrosenog vremena.

Kad iscrpis sav materijal(ili pre toga), mogu ti poslati stare gmat testove koji su radjeni na papiru.

Malo se igraj sa GMATprepom, prouci programski interfejs itd Uradi neki od testova na njemu, ili nemoj ako mislis da bi te los rezultat suvise obeshrabrio. U tom slucaju radi neke druge zadatke uz vremensko ogranicenje.

Stekao sam utisak da si u "zadnjem minutu" pocela pripremu? :lol: Planiras da konkurises za ovu ili sledecu godinu?

Zasto bas 650? :lol: Nisam nigde video da skola trazi odredjen GMAT score, osim ako se radi o minimumu. U tom slucaju on je neophodan, ali ne mora biti dovoljan.

Kako se u ovom editoru za pisanje iskljucuje crveni spelling underline? Ako se ovako budem snalazio i na GMAtu , tesko meni.

Prvo ti se jako zahvaljujem na pomoci, to je otprilike zakljucak do kojeg sam i ja dosla... Inace sto se matematike tice, par njih mi je preporucilo Club tests, koji bi trebali da su jako dobri, planiram da se tamo uclanim. A ne, ne nisam sada krenula da se spremam, samo kukam konstantno... :) Neka dva meseca vec radim, ali onako opustenije i sad cu jos ovih mesec i po bas da se ugazim. Skola mi trazi minimum 650, tako da bi bilo lepo da ne omasim... :) Prijavljujem se za ovu godinu, sada od februara pocinje prijavni rok, tako da saljem papire cim stignu GMAT rezultati... Ti ces u Amerike ili negde po Evropi?

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran da li cu se prijaviti za ovu ili sl godinu, ali imacu sve spremno za ovu. Konkurisacu na americke programe, mozda konkurisem na jedan program u evropi, koji ce da posluzi kao jedan od planova B.

Savetovao bih te da konkrises na vise mba programa. Nekoliko programa u rangu sa onim na koji planiras, i na par u nesto nizem rangu.

Interesuje me jel u centru koristite jos nesto pored OGa? Da li ti je neko od instruktora preporucio Club testove ili neki drugi dodatni materjial?

Link to comment
Share on other sites

Da li si video stare gmat paper testove u ponudi na mba.com ?

Ako zelis mogu ti ih poslati, interesuje me utisak ljudi koji su polagali gmat CAT, da li imate utisak da su paper testovi laksi? Meni deluju prelaki, tj na svakom sam postigao 790-800 rang. Suvise dobro da bi bilo istinito.

Kome trebaju pomenuti testovi, saljem.

Uuu, bas lepo sto se rasplamsala rasprava o GMAT-u na ovom forumu. Nije bilo ovoliko postova za nekoliko meseci koliko se nakupilo za nekoliko dana.

Imam i ja te testove, hvala Bogu pa mi ne trebaju vise jer sam ja polagao GMAT ranije ove godine. Paper testovi su smesni, pogotovo za matematiku i pogotovo prva pitanja (rasporedjeni su po tezini - od najlajksih ka najtezim, isto kao OG). Naravno, pravi GMAT je adaptive, tako da rezultati paper testova nisu merilo uspeha na pravom ispitu. Jedino GMATPrep softver moze da se koristi kao prilicno pouzdan indikator. Ono sto je dobro kod Paper testova jeste Verbal deo. Sa njim ima dosta problema jer je skoro nemoguce naci dobar izvor za vezbanje Verbala van OG-a. Tu uskacu Paper tests koji su odlicni. Naravno, dobri su samo za vezbu, nikako kao prediktor rezultata na pravom ispitu. Za vezbanje verbala u kasnijoj fazi priprema mogu da posluze i RC1000, to je skup pitanja pohvatanih "sa koca i konopca", ko zna ko ih je sastavio. Postoje 3 takve serije: SC1000, CR1000 i RC1000 - prve dve slobodno zaboravite a trecu - RC1000 - koristite zato sto ima pitanja za Reading Comprehension iz LSAT ispita (ispit za pravne skole). Njihov RC je grozomoran, mnogo gori nego za GMAT, tako da se moze koristiti kao dobra vezba brzog citanja posto je kod RC-a kljuc procitati pasus za 3 minuta. Na pitanja iz RC1000 serije ne treba odgovarati jer se na taj nacin udaljavate od logike ljudi koji sastavljaju pitanja za GMAT. KOd Verbala je to najvaznije - uci u mozak onima koji pisu ta glupa pitanja. Zato je jako, jako bitno i to ne mogu dovoljno da naglasim - ne koristite Kaplan ili bilo sta drugo kada je verbal u pitanju - siguran sam da ce vam idiotska pitanja na koja ce te se tamo navici ostetiti skor na Verbalu. Ustvari, Kaplan treba zaobilaziti u sirokom luku i kada je matematika u pitanju.

Skoro je izasao novi softver GMAT Focus, isto je dostupan na mba.com. Ne kosta previse, adaptivan je ali nisu narocito bili odusevljeni njime (bar ne ljudi sa gmatclub-a). Nije bas dobar indikator rezultata na pravom GMAT-u (izgleda da mu algoritam nije toliko dobar kao kod GMATprep-a) ali su pitanja jako slicna onome sto pada na pravom ispitu. Da, da ne zaboravim - GMAT Focus je samo za kvantitativni deo, nema verbal.

Za matematiku je jako dobra firma Manhattan GMAT (pazite da je ne pomesate sa Manhattan Review koja ima besplatan materijal koji nije los ali nije ono pravo). Imaju nekih 5 knjizica za matematiku i 3 za Verbal. Otprilike treba naruciti tih 5 za matematiku i 1 za verbal za Sentence Correction. Ostale 2 za verbal nikako - iz istog razloga kao i Kaplan. Manhattan GMAT-ova knjiga za SC je legendarna i treba je svakako imati. Najlepse od svega je sto se na sajtu MGMAT-a moze naruciti i OG (sve tri knjige) tako da se napravi lepa usteda - sve se naruci na jednom mestu i gotovo. Inace isporucuju u Srbiju i stici ce vam knjige za 2-3 nedelje.

Uz sve pobrojano, idite redovno na gmatclub.com forum, na sajt Manhattan GMAT forum (njihovi instruktori objasnjavaju zadatke i pitanja na tom forumu stvarno vrhunski) i naravno budite aktivni na ovom forumu. Uz malo srece, ostvaricete rezultat koji ce vas odvesti u zeljenu skolu.

Link to comment
Share on other sites

Znam, nema da brines, samo pitaj :)

Verbal i quant imaju totalno razlicit algoritam za ocenjivanje. Na Quant-u mozes da imas 17-18 pogresnih i da izvuces 49-50, zavisi kako su ti rasporedjeni i gde su ti pogresni odgovori. Posto je test adaptive, ako odgovoris dobro na prvih 10-12 pitanja (mit o GMAT-u koji se ispostavio kao tacan, nazalost) test te baci na visi nivo - daje ti teza pitanja koja nose mnogo vise poena i na kojima se ocekuje da ces imati i vise netacnih odgovora. Ako izgresis u prvih nekoliko ppitanja i to spojis nekoliko gresaka, gotov si - dzabe ti posle da odgovoris tacno na sva laka pitanja koja ce ti bacati. Jednostavno ti nece dati dovoljno poena i zavrsices na 32-33 i to sa mnogo vise tacnih odgovora nego lik koji je uzeo npr 49.

Verbal... Skroz druga prica. Penalizuje ti svaki, ali svaki netacan odgovor. Za 51 na verbalu ne smes da napravis ni jednu jedinu gresku - ima freakova na gmatclub-u kojima je to polazilo za rukom. Ne znam sta se onda desava ali sam primetio da ti smanjuje rezultat za jedan poen vise od broja netacnih odgovora, kao u tvom slucaju. Npr, ako si imao rezultat 42, mozes sa sigurnoscu da tvrdis da si imao 8 netacnih odgovora. 44 - 6 netacnih i tako u nedogled. Naravno, na pravom ispitu treba izbaciti iz racunice eksperimentalna pitanja koja malo komplikuju stvari ali je sistem izgleda isti. Na gmatclub-u ima nekih profana engleskog (predaju ga klincima u 7-8 razredu u USA) koji su bili 100% sigurni da nisu pravili nijednu gresku i uzimali su naravno 51.

Link to comment
Share on other sites

E da, da ima ponavljanja izmedju OG-a i GMATprep-a - ima. To mu jeste najveca koska ali to i jeste problem koji sam opisao u prethodnim postovima - nedostatak kvalitetnih izvora za vezbanje Verbala. Malo kvalitetnih pitanja koja lice na ono sto pada na pravom ispitu. Problem koji se jako tesko resava.

Link to comment
Share on other sites

Ako i pravi gmat ocenjuje na taj nacin verbal je bas ripoff. Cini mi se da sam jednom na gprepu imao 5 netacnih iz verbala i dobio sam 47. Jel na gprepu ima experimentalnih pitanja?

Zar ti nije dovoljno verbala u OGu? :) Kaplanov gmat800 iz 2005te ima najteza pitanja iz verbala koja su se navodno pojavila na pravom testu. Moguce je posto ima par pitanja iz OGa.

BTW citao sam negde da je gprep quant nesto tezi od pravog gmata.

Link to comment
Share on other sites

Ako i pravi gmat ocenjuje na taj nacin verbal je bas ripoff. Cini mi se da sam jednom na gprepu imao 5 netacnih iz verbala i dobio sam 47. Jel na gprepu ima experimentalnih pitanja?

Zar ti nije dovoljno verbala u OGu? :) Kaplanov gmat800 iz 2005te ima najteza pitanja iz verbala koja su se navodno pojavila na pravom testu. Moguce je posto ima par pitanja iz OGa.

BTW citao sam negde da je gprep quant nesto tezi od pravog gmata.

Da, pravi GMAT ocenjuje isto, zato verbal i jeste toliko tezak i zato tako malo ljudi ode preko 40 a jos manje preko 45, sto u matematici uopste nije problem. Na verbalu se ustvari gubi i dobija GMAT. Cucete gomilu prica tipa "Ma uradio sam ja matematiku super ali verbal... Pa za ono stvarno moras da znas engleski." Moras, ali ako ostanes samo na tome - izvuces lep skor 30-31.

Kaplan ima nekih teskih pitanja koja su se pojavljivala na pravim ispitima ali je to jako mali procenat onoga sto se nalazi u toj knjizi. Ostatak su jadno napisana i jos jadnije objasnjena pitanja koja su sastavljali oni sami. Sve u svemu, zbog nekoliko recikliranih pitanja iz OG-a i Gprep-a ne isplati se bacati pare i vreme. Uostalom, ko dosad nije ukapirao da ne treba koristiti Kaplan apsolutno nizasta (knjige, CD-i, CAT-ovi - jednom recju sve) ukapirace posle pravog ispita - kada bude video svoj verbal raw score :lol:

E sad, sto se tice GMATprep Quant-a i onog na pravom ispitu... Moguce je da je neko imao takva iskustva, ja sam jedan od onih kojima se ucinilo da je Q na ispitu za nijansu, ali samo za nijansu, laksi od Gprep-a. To je svakako nesto na sta se ne treba puno oslanjati, drugi ljudi su imali iskustvo da je za nijansu tezi. Ono sto se namece kao zakljucak jeste da je pravi Q jako slican onom na Gprep-u. Treba medjutim uzeti u obzir da GMAT postaje sve tezi i tezi iz meseca u mesec i ne opustati se previse.

Link to comment
Share on other sites

Evo, ukljucicu se i ja posto polazem 20. februara... Verujem da si pogledao post koji sam ostavila "SCORE 650", decko jedan je lepo i opsirno odgovorio. Eto meni treba tih 650 bodova, koje se nadam da cu uspeti nekako da izvucem, test je stvarno ocaj zivi. Reci mi da li imas bas svoj OG ili koristis iz centra?

Cutoff od 650 bodova sam video jedino kod St. Gallen-a... Jesam li pogodio ili se prijavljujes za neki drugi program?

Link to comment
Share on other sites

Malo je retardirano(malo vise) sto verbal moze tako da osakati total score, pogotovo glupi sentence correction, kod koga najvise gresim kad mi zavuce neki prokleti idiom. Uglavnom mogu da uradim ostatak verbala sa ni jednom do dve greske, ali kod Sc umem i po 5 da napravim. A to se onda dobro kazni.

Interesuje me, onaj diagnostic test is OG11, nacin na koji kazu da se oceni. Pogledas raw score iz svake sekcije, i onda vidis gde pripada, excellent, good itd. Moja teorija je da pravi gmat i gmatprep mozda funkcionisu na taj nacin, tj vise ce te osakatiti ako imas 5 pogresnih iz jedne oblasti nego po dve iz svake, jer ce u tom slucaju npr RC biti u excellent rangu, kao i CR, dok ce SC biti u good ili average rangu, i onda oni urade prosek exc + exc + good/3 i dobijes nesto iznad good. Dok 6 gresaka rasporedjenih jednako u sve tri sekcije bi dale excellent za prosek. To bi onda i objasnilo zasto nekad sa 3 greske dobijem isti rezultat kao sa 5.(sve tri su bile iz SC), dok su 5 bile nesto kao 2sc, 1rc, 2cr.

Ili mozda taj Gmatprep ima pitanja koja ne scoruju?

Uopste ne razumem sta ce im taj SC na testu, i jos da ima toliki uticaj na total. Krajnje retardirano.

Cutoff 650 ce ti nezvanicno ili zvanicno reci mnoge top skole. Neki ce biti iskljucivi, neki ce reci da obeshrabruju od prijavljivanja sve kandidate sa nizim scorom, a neki ce pak reci mizerni procenat ljudi primljenih sa tim scorom, pa ti shvati poentu :)

Link to comment
Share on other sites

SC kazu da koriste da bi testirali kandidatovu sposobnost da brzo uoci detalje i da otkloni gresku koja se skoro ne vidi... Kako da ne... Slazem se, glupost nevidjena, ali sta da se radi.

Kad bolje razmislis, ceo GMAT je nevidjen "pain in the ass", valjda na taj nacin pokusavaju da otkriju koliko si sposoban da podneses frustraciju i koliko si uporan. Nisi prvi koji je frustriran GMAT-om, ustvari i ne znam nikog normalnog ko se nije iznervirao i pojeo oko ovog ispita. Ne nerviraju se jedino oni koji izadju jednom bez mnogo pripreme, uzmu neki prosecan rezultat i upisu se na neku prosecnu skolu, ali od toga sam bezao celog zivota. Da sam na taj nacin razmisljao ne bi mi ni trebao MBA ni GMAT niti bilo sta slicno.

Ovako, shvatis to kao jedno veliko maltretiranje bez kojeg ne mozes da ostvaris svoj cilj i gazis. Verbal je takav kakav je ali on je ustvari "the name of the game". Matematika se nauci i razbije dosta brzo, verbal mora da se vezba do iznemoglosti a ni onda nisi siguran da ces ga dobro uraditi. Verbal score dosta zavisi od koncentracije, valjda i to hoce da testiraju - koliko si u stanju da uradis pod pritiskom. Smaranje, smaranje i smaranje... Lepo rece ova devojka da je test "ocaj zivi". I jeste, al' sta da se radi, da nije tako svako bi mogao da ga dobro odradi i da upise Harvard Business School, al' ne moze pa to ti je. :)

Link to comment
Share on other sites

I see there is a good discussion going and the best part is that the information flying around here is pretty much correct. Getting realistic GMAT questions is indeed a struggle. The reason that some of the Kaplan questions seem to work is because they buy old and retired GMAT questions. However, obviously they do not buy enough of those or there are not enough for sale, because Kaplan simply does not make authentic questions, although it is impossible to get that through the heads of most GMAT students :)

Another very important point that we try to work on very hard is the sentence correction. Once students get the key points down and know pretty much what to look for and how to recognize the testing points, the questions should be answered very quickly. This can free us some time to spend on the reading. After extensive experiments with teaching the points, I believe the absolute best way is to set up a large number of questions on the big screen with the various choices highlighted for students. Often looking at the answer choices to see exactly what you have to choose between can certainly speed you along.

The math problem seems to be primarily one of fatigue. Generally if you are doing well, you are going to keep getting slammed with challenging problems and you are going to get tired. This discussion has given me an idea, which is to get our math talents that we work with together to sit down and create a very large pool of new GMAT problems that follow the same patterns as the most difficult ones.

Currently we are putting as much of our test prep material as we can online for our students to practice. Facing as many questions on line and getting to use to working from the screen also gives a person the edge.

As far as the PBT versus the Computer exam, I think there are a few factors involved. First, with the paper-based test, you can skip around and do the easy stuff first. Also the test was given in exact order. There was one section for sentence correction, another for reading, and so on. The way the questions are set up on the computer version requires a person to shift gears mentally to solve different types of problems.

Soon we will actually have Princeton Review GMAT guides available for students. Based on many years of test preparation experience, I like the Princeton Review guides for one main reason - the strategy practice is quite good. On the downside, there is just not enough practice in the guides and as always, the OGs are absolutely the most realistic questions you can get.

This discussion cheers me a great deal because so many test takers keep saying the test is not the same as the OGs. I have known for quite some time that this was not really correct, but you know how it goes...

Link to comment
Share on other sites

@GMJ, vidim prosao si sve ono kroz koje ja tek treba da prodjem pa da te upitam u vezi radnog iskustva.

Da li znas kako oni(top15) gledaju na radno iskustvo steceno u srbiji?

Da li ocekuju da si generalni menadzer predstavnistva nekog inostranog giganta ili u obzir dolazi nesto manje glamurozno?

Sta si na kraju upisao? Moze i na pvt msg ako zelis :)

@Elz, are you a gmat tutor working in belgrade iac?

Do you happen to know what kind of work experience do top schools look for from someone from Serbia?

Does one need to be a general manager of the recently privatised Naftagas oil company or something less glamorous can work?

Do you as a native speaker(I suppose) struggle with some of SC? Do you every now and then face an unfamiliar idiom?

Concerning prep material, I have old gmat paper tests, and can send them if they are of any use to you and your students.

You should give this book a try:

http://www.amazon.com/Math-Workbook-New-SA...5905&sr=8-1

Although its for SAT, it has tons of problems that test the same principles as gmat does.

Whats even better is that most of them would be in medium-hard, hard part of Gmats bin.

Try this [admin removed] and tell me what you think.

That thing contains pretty realistic q's and some of them can be classified as hard.

Also, is it true that only 2 individuals at iac scored at least 700?

btw someone should make reply editor more useful by giving it a scroll bar when it needs one!(or its my new browser?)

props to the person who disabled red spelling underline(or its my new browser?)

Edited by administrator
Let's keep it legal - there are places for exchange of such files
Link to comment
Share on other sites

No there have been more than 2 IAC that have scored above 700. On the other hand, not all students that prepare for GMAT actually take the GMAT. There was a time period, early on, where several of the students had career advancements and decided to opt out of an MBA. However, the largest number of students tend to score between 660 and 680. I will say that most students are satisfied with their scores, not all of them needed 700s for their plans. When I speak of scores, I speak only of the students that we worked with and who shared their GMAT results with us.

My role at IAC is that of executive director and yes, I also handle the GMAT test preparation and graduate advising activities.

In terms of work experience, it varies with programs. It is important that prospective MBAs thoroughly research programs and fit several good fits. Of course everyone wants to be in one of the top 10 programs, but not everyone is going to be a good match for those programs. In the US, it is also very important to look at other programs, particularly to focus on schools that have close relationships with companies that work in areas that are attractive to you. Often there are agreements in place between the MBA program and the company. This can mean excellent internships, something that could make your CV sterling, and perhaps an offer of employment. As an international student, you also want a program that can bring in companies that will recruit internationals.

The main issue that everyone is looking at right now concerns the loan system in place and the economy. Usually during an economic downturn, experts advise people to get more education. This will definitely change the face of the competition for admission. On the other hand, from what I have read in terms of economic news and analysis about the current economic situation, I believe that MBA programs are going to undergo some pretty far-reaching changes. The dynamics of recruiting may very well change a great deal.

In terms of work experience, it is all about the program match. If the program is taking a direction where students have 5 years of work experience, those who enroll in the program will expect to be working in a team with highly experienced managers. On the other hand, my guess is that there were also lots of agreements in place with companies that actually paid for their promising prot?g?s to acquire an MBA - my guess is that many of these arrangements are going to be off the table and that schools will spread their nets in terms of recruiting.

Last year US colleges and universities spent 47 million USD in research, which spells out a great many teaching and research assistantships. Thus far, it appears that if we see a decrease in research spending, it will be a decrease of less than 10%.

My hope is that we will see a great deal of recruiting that is geared toward creativity and entrepreneurial talent.

The SC should be the easiest for non-native speakers to master. It is also rather dull to learn and takes a great deal of patience and self discipline. Also GMAT students need to read academic material that is outside the field of business - daily. It is just training for basketball or some other sport, daily work and discipline.

Link to comment
Share on other sites

@GMJ, vidim prosao si sve ono kroz koje ja tek treba da prodjem pa da te upitam u vezi radnog iskustva.

Da li znas kako oni(top15) gledaju na radno iskustvo steceno u srbiji?

Da li ocekuju da si generalni menadzer predstavnistva nekog inostranog giganta ili u obzir dolazi nesto manje glamurozno?

Sta si na kraju upisao? Moze i na pvt msg ako zelis :lol:

U sustini gledaju pozitivno i na nase radno iskustvo i na nase fakultete. Nasi fakulteti su im generalno smesni svi od reda i totalno je nebitno na kom si diplomirao dok god je taj akreditovan od strane naseg Ministarstva za obrazovanje. Jos jedino ludi Srbi u 21. veku pricaju o "nostrifikaciji" diploma i da li negde nase diplome "priznaju" ili ne. Kada je obrazovanje u pitanju, situacija je jasna: traze ti fakultet u rangu njihovih Bachelor studija i kraj. Imas ili nemas - 4 godine i zdravo, o drugom nece ni da pricaju. Nostrifikacija je petljavina koju moras da preduzimas kada hoces da radis sa nasim fakultetom u inostranstvu, e tad si ga nadrljao. Zato sve vise njih i kapira da je lakse otici preko i zavrsiti nesto i onda si miran. Isto, nostrifikacija je potrebna valjda kada se prebacujes sa recimo 3. godine pa pokusavas da nastavis studije na nekom faksu preko. Ali, naravno, to su situacije koje nas trenutno ne zanimaju.

E sad, to ti je nonsens - fakulteti su nam generalno jadni i smesni ali oni gledaju prosek koji si na njima ostvario. Nisam ni shvatao koliko je prosek bitan i nisam verovao da ce mi nekada koristiti to sto sam iz neke svoje sujete izgurao preko 8. Generalno ce gledati prosek i vise ce ceniti nekog ko je imao GPA 3,5 na Megatrendu nego nekog ko je imao 2,7 na Berkliju - ljudi jednostavno nisu normalni za nase pojmove ali to je tako. Meni je to potpuno suludo, a verujem i vecini nas, ali oni jako gledaju sta si ti uradio u okviru te neke grupe kojoj si pripadao. Ako si bio u prvih 5% na budjavom fakultetu, vukao napred celu grupu, inicirao, organizovao (ovde mislim na razne drustvene ili sportske grupe na fakultetu, pa makar organizovao i fudbalske meceve cetvrtkom popodne) vise ce te ceniti nego da si bio samo prisutan na nekom elitnom mestu. Jednostvano je takav njihov nacin razmisljanja i to je to.

Jako je slicno i sa zaposlenjem. Gledace kakav si uticaj uspeo da ostvaris na tu firmu u kojoj si radio i koliko si napredovao - jako bitna stvar. Imam utisak da im je ta stalna uzlazna putanja u karijeri jako, jako bitna. Naravno, bitno im je da to bude prepoznatljivo u smislu da ce ili ceniti neki jak medjunarodni brend za koji si radio ili ako si radio za vladu, vladinu agenciju ili nesto drugo iz public sektora. Sve drugo ide u drugi plan, ali to nikako ne znaci da neko ko je radio u nekoj nepoznatoj firmi nece biti primljen na Top 10. Mora jasno da im se demonstrira kako si razvijao karijeru, kako si napreovao, kako si izvrsio uticaj na razvoj firme u kojoj radis... I Amerikanci muce istu muku - vecita dilema: velika firma - mali uticaj pojedinca; mala firma - vece sanse da se istaknes. Niko ne zna sta je bolje, izgleda da je sve od slucaja do slucaja.

Neverovatno je koliko se sve vidi iz aviona kada uzmes neciji resume u ruke (ne CV kako ga mi zovemo). Imao sam prilike da vidim na intervjuu za jednu skolu na koju sam primljen. Dosao je neki lik iz Centralne Azije - Uzbek, Kazah sta li je bio... Kada mu uzmes rezime u ruke u stanju si za dva minuta da provalis da je tip klasican tatin sin koji se sa 22 zaposlio u caletovoj trange-frange banci i napredovao meteorskom brzinom na neka mesta vice-presidenta za neko levo smetanje. I to sam u stanju da provalim ja koji nikakvog iskustva nemam u tome. Sta mislis, sta rade Admission Officer-i sa po 30 i kusur godina iskustva? U stanju su da skeniraju rezime i da ga pojedu za dorucak u roku od par sekundi, bez obzira koliko dobro je maskiran. Ne moraju ni da pricaju sa tobom nista, sve im je jasno, zovu te na intervju pro forme - da potvrde ono sto vec znaju o tebi. Naravno, sminkanje i ulepsavanje biografije je neophodno ali do izvesne granice.

Inace, to sto dolazimo iz Istocne Evrope je prilicna prednost s obzirom na to da oni insistiraju na etnickoj i svakoj drugoj raznolikosti svake klase na poslovnoj skoli. Istocna Evropa je slabo zastupljena a bivsa Jugoslavija je izgleda crna rupa na karti poslovnih skola. Cast ovog regiona spasava sacica Bugara i Rumuna koji su se poprilicno dobro pokazali na poslovnim skolama u USA (jos jedan kontraargument mitu da smo najpametnija nacija u regionu a bogami i sire :) ). Isto tako, devojke imaju bolju prolaznost jer je odnos muskaraca i zena na skolama u USA oko 70:30 a oni gledaju to da izjednace.

Kao sto sam rekao u nekom ranijem postu, kljuc je radno iskustvo, GMAT i nacin kako to sve upakujes u eseje. Ostale stvari koje mogu da ti "pokvare raspolozenje" jesu nizak GPA i TOEFL ispod 104-105... Ovo ostalo je u domenu fizikalije, ali dosta naporne fizikalije za koju treba dosta zivaca i vremena.

Link to comment
Share on other sites

btw someone should make reply editor more useful by giving it a scroll bar when it needs one!(or its my new browser?)

props to the person who disabled red spelling underline(or its my new browser?)

Gosh, I feel like a janitor in this group of people, but I have to deal with tech stuff ;-)

Anyway, please do send the details of your browser to office@iacbg.org and it will be analyzed. Browsers we use, Firefox and Chrome, don't make such a problem.

As for disabled red underline, or spell check, I guess it is also related to your browser. We'll analyze that as well.

Please do go on with the discussion, but try to avoid suspicious links :)

Link to comment
Share on other sites

Cutoff od 650 bodova sam video jedino kod St. Gallen-a... Jesam li pogodio ili se prijavljujes za neki drugi program?

Ijuuuu, ne mogu da verujem na koju foru si pogodio da je St. Gallen?!! : )) Svasta.... Upravo tamo se prijavljujem, ali nisu jedini koji traze minimum 650. Znas nekog da studira tamo? I odgovor za XAVIERA-ne spremam se u centru, tako da ne znam da li koriste jos nesto sem OG.

Link to comment
Share on other sites

pitanje za gmatjacka, da li si na gmatu naleteo na neko nasty SD pitanje, i da li znas da li se na gmatu pojavljuju aritmeticke/geometrijske serije na nacin za koji je potrebno znanje formula?

tamara, mozda je uzeo u obzir datum pocetka prijava koji si spomenula :)

elz do you happen to know whether arithmetic/geometric series or some other concept not present in OG theory appear on gmat?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...