Jump to content
IAC Board

Graduate studije i stipendija


Recommended Posts

Pozdrav,

Imam jedno pitanje u vezi stipendije za graduate studije i jedno u vezi priznavanja na?e diplome. Ja sam 2009te godine zavr?io Visoku Ma?insku ?kolu čiji je osnivač Republika Srbija po novom program u skladu sa Bolonjom. Tom prilikom sam dobio diplomu Ma?inskog In?enjera Strukovnih studija. Malo sam istra?ivao po netu i koliko sam ja mogao da zaključim ta diploma bi trebalo da bude ekvivalentna Američkoj Bachelor of Science in Mechanical Engineerin ili Bachelor of Applied Engineering. Mo?da gre?im ali mi se čini da je to to.

Ja sam trenutno na master studijama ali kako sam ja zavr?io strukovnu ?kolu (strukovne studije) a ne akademske na fakultetu su me vratili da prvo odslu?am neku razliku u ispitima pa tek onda produ?im na master. Re?io sam da probam da studije nastavim u USA pa me sada interesuje kako se vrednuju ove na?e diplom strukovnih in?enjera? Da li se one priznaju ili ne?

?to se stipendije tiče ?ta mislite koje su mi ?anse da je dobijem? Čuo sam da je lak?e da se dobije stipendija za graduate studije nego za undergraduate studije. Ja sam diplomirao sa prosečnom ocenom 10 i verujem da sam jedini student koji je ikad zavr?io ovu ?kolu sa prosečnom ocenom 10.

Da li bi se pojavio kao problem činjenica da sam ja pre upisa te visoke ?kole napraivo pauzu od 2 godine posle srednje ?kole pre nego ?to sam je upisao jer sam morao da radim. Ali sam u prnicipu kada sam je upisao regularno zavr?io i kao ?to rekoh imam prosečnu ocenu 10. Takođe sam 3 puta bio učesnik Work and Travel programa a pre nekih 3 meseca sam se vratio sa internship programa na kome sam bio godinu dana.

Hvala

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav,

Imam jedno pitanje u vezi stipendije za graduate studije i jedno u vezi priznavanja na?e diplome. Ja sam 2009te godine zavr?io Visoku Ma?insku ?kolu čiji je osnivač Republika Srbija po novom program u skladu sa Bolonjom. Tom prilikom sam dobio diplomu Ma?inskog In?enjera Strukovnih studija. Malo sam istra?ivao po netu i koliko sam ja mogao da zaključim ta diploma bi trebalo da bude ekvivalentna Američkoj Bachelor of Science in Mechanical Engineerin ili Bachelor of Applied Engineering. Mo?da gre?im ali mi se čini da je to to.

Ja sam trenutno na master studijama ali kako sam ja zavr?io strukovnu ?kolu (strukovne studije) a ne akademske na fakultetu su me vratili da prvo odslu?am neku razliku u ispitima pa tek onda produ?im na master. Re?io sam da probam da studije nastavim u USA pa me sada interesuje kako se vrednuju ove na?e diplom strukovnih in?enjera? Da li se one priznaju ili ne?

?to se stipendije tiče ?ta mislite koje su mi ?anse da je dobijem? Čuo sam da je lak?e da se dobije stipendija za graduate studije nego za undergraduate studije. Ja sam diplomirao sa prosečnom ocenom 10 i verujem da sam jedini student koji je ikad zavr?io ovu ?kolu sa prosečnom ocenom 10.

Da li bi se pojavio kao problem činjenica da sam ja pre upisa te visoke ?kole napraivo pauzu od 2 godine posle srednje ?kole pre nego ?to sam je upisao jer sam morao da radim. Ali sam u prnicipu kada sam je upisao regularno zavr?io i kao ?to rekoh imam prosečnu ocenu 10. Takođe sam 3 puta bio učesnik Work and Travel programa a pre nekih 3 meseca sam se vratio sa internship programa na kome sam bio godinu dana.

Hvala

Strukovne studije su ipak strukovne studije - i u SAD će vam tra?iti da zavr?ite akademske da bi vam bio omogućen nastavak ?kolovanja. Odradite razliku i biće vam otvorena mogućnost nastavka studija.

Za postdiplomske studije se lak?e dobijaju sredstva nego za osnovne studije - to je istina. Pauza nije problem, jedino ?to vas koči je taj nivo akademskih studija koji bi trebalo da dostignete.

Definitivno se prijavite za neko od na?ih grupnih savetovanja za postdiplomske studije i pripremite pitanja.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ni pod kojim uslovima ne dolazi u USA sa BSc steknutom na nekom 3-godisnjem programu u Srbiji. Ja sam zavrsio VISER (bivsi VETS) i sticajem okolnosti zavrsio u USA. Trenutno prelazim trnovit put zbog toga sto nemam cetvrtu godinu bilo kod priznatog univerziteta. Imaj u vidu i to da ces sticanjem diplome na nekom fakulteta u Srbiji ustedeti puno novca i sebe postedeti silnih muka (i troskova) u USA.

Pozdrav i srecno!

P.S. Izbegavam da igde post-ujem ovako "tesko", ali sam zbog svoje pozicije i problema apsolvirao americki obrazovni sistem koji je prilicno nefleksibilan za nas "bolonjce" (nezavisno od vrste programa u smislu Academic ili Applied)

Link to comment
Share on other sites

Ni pod kojim uslovima ne dolazi u USA sa BSc steknutom na nekom 3-godisnjem programu u Srbiji. Ja sam zavrsio VISER (bivsi VETS) i sticajem okolnosti zavrsio u USA. Trenutno prelazim trnovit put zbog toga sto nemam cetvrtu godinu bilo kod priznatog univerziteta. Imaj u vidu i to da ces sticanjem diplome na nekom fakulteta u Srbiji ustedeti puno novca i sebe postedeti silnih muka (i troskova) u USA.

Pozdrav i srecno!

P.S. Izbegavam da igde post-ujem ovako "tesko", ali sam zbog svoje pozicije i problema apsolvirao americki obrazovni sistem koji je prilicno nefleksibilan za nas "bolonjce" (nezavisno od vrste programa u smislu Academic ili Applied)

U budućnosti ćemo dosta pričati o bolonjskoj reformi i odnosu institucija u SAD prema diplomama po tom programu. Za vas koji ste u nedoumici, uvek je mnogo bolje pitati i kontaktirati institucije u Americi nego samo preći okean i nervirati se.

Ako se i pojavi prilika da se preselite u SAD, probajte pre odlaska da zavr?ite ?to je vi?e moguće zadataka u vezi sa obrazovanjem - tamo stvari mogu da se zakomplikuju ili da postanu prilično skupe.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Da ne bih otvarala novu temu, postavicu pitanja ovde pa valjda ima voljnih da mi odgovore na njih. :)

Uskoro zavrsavam industrijsku informatiku na Tehnickom fakultetu, Univerzitet u Beogradu, tacnije, od oktobra ove godine sam apsolvent i imam jos 3 ispita koja cu uskoro zavrsiti, u pitaju su akademske studije u trajanju od 4 godine, pa samim tim, krenula sam da se interesujem za Graduate programe u Americi gde bih jako zelela da nastavim studije(kao i mnogi) :). Interesuje me da li imam sanse da budem primljena na master studije u Americi ako mi je prosek oko 7,00? Znam da to nije prosek za pohvalu ali je tesko bilo zaista zavrsavati u roku na fakultetu koji je medju prvima na listi fakulteta sa najmanjom prolaznoscu studenata u Srbiji i jedan deo skolovanja raditi. Znam da mi to nije opravdanje ali tokom 4 godine studiranja nisam ni razmisljala da mogu otici posle negde.:) Znaci, da li je bitan prosek ako dobro uradim testove koji se od mene traze? I, kako sam razumela, ako zelim Master of Science, moram polagati njihov test iz matematike, cini mi se, GRE i jezik, TOEFL? NI jedno ni drugo mi nije problem i rado bih dosla na spremanja iz tih testova, ako imam sanse da budem primljena tamo.

Takodje, pratila sam online prezentacije univeriteta u Americi i dopao mi se npr.

New York Institute of Technology (NYIT,)

koje sam takodje na prezentaciji pitala za skolarinu koju oni,nazalost, ne nude ali nude part-time poslove u campusu, kao i vecina univerziteta, pa me zanima koje su sanse da dobijem takav posao, kako bih imala za skolarinu? Ili kako da saznam koji su jos dobri americki univerziteti tehnickih nauka koji primaju dosta internacionalnih studenata i koji nude skolarine, tj. gde su vece sanse da cu biti primljena? Ili ako neko ovde zna nekog naseg studenta koji je u Americi na tehnickom fakultetu pa da ih kontaktiram... Unapred zahvalna na citanju i veliki pozdrav od Natase! :)

Link to comment
Share on other sites

Da ne bih otvarala novu temu, postavicu pitanja ovde pa valjda ima voljnih da mi odgovore na njih. :)

Uskoro zavrsavam industrijsku informatiku na Tehnickom fakultetu, Univerzitet u Beogradu, tacnije, od oktobra ove godine sam apsolvent i imam jos 3 ispita koja cu uskoro zavrsiti, u pitaju su akademske studije u trajanju od 4 godine, pa samim tim, krenula sam da se interesujem za Graduate programe u Americi gde bih jako zelela da nastavim studije(kao i mnogi) :). Interesuje me da li imam sanse da budem primljena na master studije u Americi ako mi je prosek oko 7,00? Znam da to nije prosek za pohvalu ali je tesko bilo zaista zavrsavati u roku na fakultetu koji je medju prvima na listi fakulteta sa najmanjom prolaznoscu studenata u Srbiji i jedan deo skolovanja raditi. Znam da mi to nije opravdanje ali tokom 4 godine studiranja nisam ni razmisljala da mogu otici posle negde. :) Znaci, da li je bitan prosek ako dobro uradim testove koji se od mene traze? I, kako sam razumela, ako zelim Master of Science, moram polagati njihov test iz matematike, cini mi se, GRE i jezik, TOEFL? NI jedno ni drugo mi nije problem i rado bih dosla na spremanja iz tih testova, ako imam sanse da budem primljena tamo.

Takodje, pratila sam online prezentacije univeriteta u Americi i dopao mi se npr.

New York Institute of Technology (NYIT,)

koje sam takodje na prezentaciji pitala za skolarinu koju oni,nazalost, ne nude ali nude part-time poslove u campusu, kao i vecina univerziteta, pa me zanima koje su sanse da dobijem takav posao, kako bih imala za skolarinu? Ili kako da saznam koji su jos dobri americki univerziteti tehnickih nauka koji primaju dosta internacionalnih studenata i koji nude skolarine, tj. gde su vece sanse da cu biti primljena? Ili ako neko ovde zna nekog naseg studenta koji je u Americi na tehnickom fakultetu pa da ih kontaktiram... Unapred zahvalna na citanju i veliki pozdrav od Natase! :)

Pre svega je potrebno da znate da institucije u SAD žele da znaju vaš prosek iz stručnih predmeta. Prosek je samo deo aplikacije koju šaljete na američke univerzitete i nikad nije jedino merilo prijema. Možda bi bilo najbolje da obratite pažnju na naše seminare za postdiplomce i ispratite neki od njih online ili uživo u prostorijama, postavite pitanja i saznate više o tome kako američke institucije odlučuju o prijemu postdiplomaca. Isto važi i za finansijske opcije - najveći deo novčane pomoći za studiranje stranaca u SAD dodeljuju upravo katedre na koje aplicirate, tako da treba pažljivo birati i praviti plan.

Osim naših besplatnih seminara, čiji je raspored na stranici http://www.iacbg.org/index.php?option=com_content&view=article&id=196&Itemid=73, preporučujemo da pogledate naš sajt www.iacbg.org, sajt organizacije EducationUSA - www.educationusa.state.gov i iskoristite resurse dostupne na toj stranici. Za malo bolji uvid u to gde se nalaze dobre opcije za vaše dalje studije u SAD preporučujemo da pretražite resurse na stranici EducationUSA ili na stranicama www.petersons.com i www.phds.org. Finansijske mogućnosti i zahtevi testiranja zavise od slučaja do slučaja i moraćete da steknete uvid u njih pretragom sajtova samih katedri na koje nameravate da se prijavite.

Link to comment
Share on other sites

Hvala najlepše na odgovoru! :) Naravno da ću doći na seminare za postdiplomce, samo, pošto sam propustila većinu seminara skoro održanih, a vidim da se ponavljaju, kada će biti novi krug tih seminara? I Imam još jedno pitanje,odnosno problem, interesuje me, pošto gledam univerzitete koji bi me možda primili, kakva je razlika između full-time i part-time studiranja? Da li je part time nešto kao kod nas studiranje na daljinu ili nešto drugo? Npr. 1,500 enrolled (full-time) 200 enrolled (part-time).

I npr. Tuition:

$33,500 per year (full-time),

$4,188 per credit (part-time) (?!) Da li je moguće da je tolika razlika u ceni, pošto mi ne deluje realno, a tako je na većini univerziteta? Dok je na nekim ista cena i za full-time i za part-time....?! Da li je ovo "per credit" po semestru? Ali i da jeste opet ispada mnogo manje nego na godišnjem nivou...

Link to comment
Share on other sites

Hvala najlepše na odgovoru! :) Naravno da ću doći na seminare za postdiplomce, samo, pošto sam propustila većinu seminara skoro održanih, a vidim da se ponavljaju, kada će biti novi krug tih seminara? I Imam još jedno pitanje,odnosno problem, interesuje me, pošto gledam univerzitete koji bi me možda primili, kakva je razlika između full-time i part-time studiranja? Da li je part time nešto kao kod nas studiranje na daljinu ili nešto drugo? Npr. 1,500 enrolled (full-time) 200 enrolled (part-time). I npr. Tuition: $33,500 per year (full-time), $4,188 per credit (part-time) (?!) Da li je moguće da je tolika razlika u ceni, pošto mi ne deluje realno, a tako je na većini univerziteta? Dok je na nekim ista cena i za full-time i za part-time....?! Da li je ovo "per credit" po semestru? Ali i da jeste opet ispada mnogo manje nego na godišnjem nivou...

Problem je u tome što vama kao stranom studentu za održavanje studentskog statusa treba full-time status. Part time je dobar ako imate državljanstvo ili green card.

Novi krug seminara počinje od marta 2012. U međuvremenu nije nikakav problem da dođete na bilo koji od seminara i postavite pitanja o stvarima koje vas interesuju, čak i ako nisu tema seminara.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...