Jump to content
IAC Board

Nastavak skolovanja nakon isteka f1 studentske vize


savicdida01

Recommended Posts

Molim vas da mi pomognete da donesem pravilnu odluku na vreme.

Ja sam otac dvoje dece od 16 i 18god koja su kao sportisti otisli na pocetku treceg kvartala na HIGH SCHOOL u USA. Oboje su dobili I-20 gde pise da se skolska godina zavrsava najkasnije do 03.juna 2011 i na osnovu toga dobili F-1 studentske VIZE koje takodje vaze do 03.juna 2011god. Sa tim vizama su 15 januara 2011 otputovali u Ameriku.Tagodje je placena prijava na SEVIS.

Obzirom da su otisli kasno a skolska godina traje do 03.06.2011god oni bi da ostanu preko leta kako bi sto bolje ovladali jezikom i jos vise se navikli na Americki nacin zivota. Uz to Kcerka je odlican sportista i dobila poruku od trenera nekog Collage-a, da bi oni zeleli preko leta da ona besplatno ide na neki sportski kamp sa njima. Staratelji kod kojih zive takodje zele da oni ostanu preko leta. Skola u kojoj su je saglasna da im stipendira nastavak skolovanja u sledecoj skolskoj godini koja pocinje krajem avgusta 2011.

Da li oni mogu ostati na tlu Amerike i posle isteka F1 studentske VIZE, ako nameravaju da nastave skolovanje i bavljenje sportom?

Ako moze kome,gde i sta je potrebno da priloze?

Molim vas ako mozete da mi date pravilne instrukcije jer ne bih zeleo da deca ispastaju zbog mogucih mojih gresaka u tumacenju, jer sam cuo dosta primera gde su ljudi pogresili pa po povratku u maticnu zemlju nisu dobili ponovo vize za nastavak skolovanja.

Unapred sam vam zahvalan za odgovor.

Link to comment
Share on other sites

Molim vas da mi pomognete da donesem pravilnu odluku na vreme.

Ja sam otac dvoje dece od 16 i 18god koja su kao sportisti otisli na pocetku treceg kvartala na HIGH SCHOOL u USA. Oboje su dobili I-20 gde pise da se skolska godina zavrsava najkasnije do 03.juna 2011 i na osnovu toga dobili F-1 studentske VIZE koje takodje vaze do 03.juna 2011god. Sa tim vizama su 15 januara 2011 otputovali u Ameriku.Tagodje je placena prijava na SEVIS.

Obzirom da su otisli kasno a skolska godina traje do 03.06.2011god oni bi da ostanu preko leta kako bi sto bolje ovladali jezikom i jos vise se navikli na Americki nacin zivota. Uz to Kcerka je odlican sportista i dobila poruku od trenera nekog Collage-a, da bi oni zeleli preko leta da ona besplatno ide na neki sportski kamp sa njima. Staratelji kod kojih zive takodje zele da oni ostanu preko leta. Skola u kojoj su je saglasna da im stipendira nastavak skolovanja u sledecoj skolskoj godini koja pocinje krajem avgusta 2011.

Da li oni mogu ostati na tlu Amerike i posle isteka F1 studentske VIZE, ako nameravaju da nastave skolovanje i bavljenje sportom?

Ako moze kome,gde i sta je potrebno da priloze?

Molim vas ako mozete da mi date pravilne instrukcije jer ne bih zeleo da deca ispastaju zbog mogucih mojih gresaka u tumacenju, jer sam cuo dosta primera gde su ljudi pogresili pa po povratku u maticnu zemlju nisu dobili ponovo vize za nastavak skolovanja.

Unapred sam vam zahvalan za odgovor.

S obzirom da su deca na akademskom programu, u propisima se navodi da nakon isteka programa navedenog na formularu I-20 oni mogu da iskoriste 60 dana kako bi se snasli za dalje skolovanje ili povratak kuci. Za studente postoji i practical training koji traje i duze, ali to se ne odnosi na srednjoskolce.

Za dete koje vec ima ponudjen angazman kod trenera, resenje bi bilo relativno jednostavno - ako se slazete sa finansijskim paketom i izborom studija, izdace se novi I-20 na osnovu kojeg ce dete biti ponovo student na validnom programu u SAD.

Prvi i najbolji korak je da se najvaznije informacije provere direktno na izvoru, u skoli. Postoje savetnici za strane studente koji mogu mnogo lakse od nas da pronadju najnovije propise koji se odnose na srednjoskolce koji nisu drzavljani SAD i da vam ih predoce. Ima i razlika izmedju drzavnih i privatnih srednjih skola i verovatno bi bilo najbolje da se prvo krene od srednje skole. Trazite informacije od zvanicnih izvora i nemojte da slusate tudja iskustva - cesto se desava da ljudi samo prenose ono sto su culi i sto odavno nije u zakonima.

Ukoliko u komunikaciji izmedju vas i skole dodje do problema, javite se da vidimo kako mozemo da vam tu asistiramo.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hvala vam na ranijem odgovoru ali sada imam drugo pitanje zbog mogucih promena u planovima.

Naime deci su preporucili premestaj u druge skole koje imaju veci i bolji sportski nivo i uslove tako da bi trebali

sledece ?kolske godine da nastave skolovanje u drugoj High School.

obzirom na takvu promenu resili smo da je za decu najbolje da se vrate u junu mesecu sa novim I-20 i da ponovo apliciramo u Beogradu za vizu.

Ali imamo problem jer slobodnu povratnu avionsku kartu mozemo rezervisati tek za 05.jun 2011. a to je 2 dana nakon isteka vize u pasosu.

Molim vas da mi odgovorite da li je to ippravno da li bi to moglo predstavljati problem za dobijanje nove vize?

Da li u tom slucaju vaze ovih 60 dana sto ste mi odgovorili na predhodno pitanje?

Ne bismo zeleli da udjemo u prekrsaj.

Link to comment
Share on other sites

Hvala vam na ranijem odgovoru ali sada imam drugo pitanje zbog mogucih promena u planovima.

Naime deci su preporucili premestaj u druge skole koje imaju veci i bolji sportski nivo i uslove tako da bi trebali

sledece ?kolske godine da nastave skolovanje u drugoj High School.

obzirom na takvu promenu resili smo da je za decu najbolje da se vrate u junu mesecu sa novim I-20 i da ponovo apliciramo u Beogradu za vizu.

Ali imamo problem jer slobodnu povratnu avionsku kartu mozemo rezervisati tek za 05.jun 2011. a to je 2 dana nakon isteka vize u pasosu.

Molim vas da mi odgovorite da li je to ippravno da li bi to moglo predstavljati problem za dobijanje nove vize?

Da li u tom slucaju vaze ovih 60 dana sto ste mi odgovorili na predhodno pitanje?

Ne bismo zeleli da udjemo u prekrsaj.

Na osnovu opisane situacije verujemo da deca imaju mogucnost da iskoriste tih 60 dana. Najtacnije informacije oni ipak mogu da dobiju u buducoj skoli jer bi savetnici trebalo da imaju pristup najtacnijim informacijama od vaznosti za strane studente. Pogledacemo mi jos jednom po odgovarajucim sajtovima da se uverimo, oni mogu da se raspitaju kod savetnika u skoli, a vi mozete da nam dalje pisete na office@iacbg.org ako imate detaljnijih pitanja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...