Jump to content
IAC Board

Pitanja u vezi studija u SAD


Recommended Posts

Pozdrav!

Idem u četvrti razred gimnazije. Do sada nisam polagao ni SAT ni TOEFL. Za opciju studiranja u SAD sam saznao nedavno. Nemam problema sa engleskim jezikom. Pronašao sam na netu kako otprilike ide procedura slanja prijave za college, ali imam nekoliko nerazjašnjenih pitanja. Prijavio sam se za SAT test koji se održava 3. Novembra preko collageboard sajta i nabaivo literaturu potrebnu za pripremu.

Moja pitanja su:

1) Koji je rok slanja rezultata sa SAT i TOEFL univezitetima? Na više mesta sam pronašao da je do kraja decembra. planiram da se prijavim za TOEFL čim uradim SAT test, tako da bi do kraja novembra trebalo da imam i SAT i TOEFL rezultate. Da li imam vremena da odradim sve ove godine?

2) Video sam da se rezultati SAT testa šalju sa collageboard sajta, a TOEFL testa sa ets.org. Da li je potrebno da stupim u kontak sa univerzitetom pre nego što pošaljem rezultate? I da li mogu da šaljem odvojeno SAT i TOEFL rezultate kako mi budu dostupni? Neki univerziteti zahtevaju preporuke profesora i još neke dokumente, na koji način se to šalje, i koji su rokovi?

3) Kako idu prijave za stipendiju i finansijsku pomoć? Našao sam na netu FAFSA formular za stipendiju, šta je to i da li važi za ne državljanine SAD-a? Kada se prijavljuje za stipendiju? Da li je ptrebno popunjavati neke formulare?

4) Kolik u proseku (neto) košta studiranje ako dobijem određene vrste pomoći na univerzitetima srednje i više klase (Iskustva studenata od prethodnih godina)?

Nisam još napravio spisak univerziteta na koje želim da šaljem prijavu, ali tražim fakultete koji traže samo SAT i TOEFL, pošto nemam vremena sa SAT Subject Test i ostale testove. Dobro bi mi došle preporuke. Našao sam na sajtu da se organizuje grupno savetovanje za osnovne studije. Interesuje me da li će biti održano savetovanje u toku oktobra i kog datuma.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pozdrav!

Idem u četvrti razred gimnazije. Do sada nisam polagao ni SAT ni TOEFL. Za opciju studiranja u SAD sam saznao nedavno. Nemam problema sa engleskim jezikom. Pronašao sam na netu kako otprilike ide procedura slanja prijave za college, ali imam nekoliko nerazjašnjenih pitanja. Prijavio sam se za SAT test koji se održava 3. Novembra preko collageboard sajta i nabaivo literaturu potrebnu za pripremu.

Moja pitanja su:

1) Koji je rok slanja rezultata sa SAT i TOEFL univezitetima? Na više mesta sam pronašao da je do kraja decembra. planiram da se prijavim za TOEFL čim uradim SAT test, tako da bi do kraja novembra trebalo da imam i SAT i TOEFL rezultate. Da li imam vremena da odradim sve ove godine?

Rokovi slanja zavise od same institucije. Obično je to kraj decembra, ali može biti i januar. Ako vam engleski ide dobro, imate vremena da do kraja godine odradite sve testove.

2) Video sam da se rezultati SAT testa šalju sa collageboard sajta, a TOEFL testa sa ets.org. Da li je potrebno da stupim u kontak sa univerzitetom pre nego što pošaljem rezultate? I da li mogu da šaljem odvojeno SAT i TOEFL rezultate kako mi budu dostupni? Neki univerziteti zahtevaju preporuke profesora i još neke dokumente, na koji način se to šalje, i koji su rokovi?

Univerzitetu možete da šaljete rezultate i bez kontaktiranja, koristeći kodove koji su dostupni na Internet stranicama univerziteta ili stranica ets.org i collegeboard.org. Rezultate možete da šaljete kada su dostupni, a možete i da navedete koje institucije bi trebalo da ih prime i onda će oni automatski biti poslati. Što se tiče preporuka i ostalih dokumenata, postoji više načina za slanje - nekada se šalje direktno, a nekada preko Common Application. Za ova pitanja bi najbolje bilo da kontaktirate savetnike za osnovne studije i dođete na neko od naših besplatnih savetovanja.

3) Kako idu prijave za stipendiju i finansijsku pomoć? Našao sam na netu FAFSA formular za stipendiju, šta je to i da li važi za ne državljanine SAD-a? Kada se prijavljuje za stipendiju? Da li je ptrebno popunjavati neke formulare?

I ovde postoji nekoliko načina prijave. Rok prijave za finansijsku pomoć je uglavnom isti kao i rok slanja dokumenata. Za to se prijavljujete posebno ili u okviru Common Application - svratite na besplatna savetovanja. FAFSA formular je samo za američke državljane.

4) Kolik u proseku (neto) košta studiranje ako dobijem određene vrste pomoći na univerzitetima srednje i više klase (Iskustva studenata od prethodnih godina)?

Ovde nema pravila i nije uputno praviti prosek. Neki studenti dobiju 100 odsto pomoći, neki plaćaju deo ili cele studije i moraćete sa savetnicima da vidite kako se otprilike snalaze kandidati za studije u SAD i koja je to cifra koja ostaje nakon dobijanja finansijske pomoći.

Nisam još napravio spisak univerziteta na koje želim da šaljem prijavu, ali tražim fakultete koji traže samo SAT i TOEFL, pošto nemam vremena sa SAT Subject Test i ostale testove. Dobro bi mi došle preporuke. Našao sam na sajtu da se organizuje grupno savetovanje za osnovne studije. Interesuje me da li će biti održano savetovanje u toku oktobra i kog datuma.

Raspored grupnih savetovanja dostupan vam je na stranici http://www.iacbg.org/index.php/osnovne-studije-besplatni-seminari.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zavrsila sam biohemiju na Hemijskom fakultetu(9 semestara),nakon cega sam radila kao Istrazivac saradnik u Minhenu i Beogradu.Posle sam radila i druge poslove ali u struci.Interusuju me postdiplomske studije, PhD u Americi.Dali godine zivota su bitan faktor za dobijanja stipendija?Ja imam 35 sada.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...