Jump to content
IAC Board

Koje korake treba preduzeti kad stignem u SAD?


Recommended Posts

Dragi dobri ljudi,

nedavno sam primljen na Carnegie Mellon univerzitet u Pitsburgu na graduate studies program i sada se spremam za odlazak. Zanimaju me koraci koje treba preduzeti kada se jednom nadjete na americkom tlu a koji se ticu dokumenata potrebnih za zivot tamo. Ovo je moj prvi odlazak za SAD. Sta od dokumenata je potrebno izvaditi tamo i kojim redosledom? Ja sam jedino cuo za SSN, ali i o njemu ne znam nista. Jel postoji neki sajt sa informacijama na tu temu. Da li mi je osim vize i I-20 potreban jos neki papir koji bih poneo od kuce? Sta je potrebno za otvaranje bankovnog racuna, kupovinu SIM kartice...?

Ukoliko postoji neka procedura oko upisa kada stignem tamo, a koja je univerzalna za sve univerzitete, zamolio bih vas da mi napisete nesto i o tome.

Hvala na odgovorima!

Link to comment
Share on other sites

Dragi dobri ljudi,

nedavno sam primljen na Carnegie Mellon univerzitet u Pitsburgu na graduate studies program i sada se spremam za odlazak. Zanimaju me koraci koje treba preduzeti kada se jednom nadjete na americkom tlu a koji se ticu dokumenata potrebnih za zivot tamo. Ovo je moj prvi odlazak za SAD. Sta od dokumenata je potrebno izvaditi tamo i kojim redosledom? Ja sam jedino cuo za SSN, ali i o njemu ne znam nista. Jel postoji neki sajt sa informacijama na tu temu. Da li mi je osim vize i I-20 potreban jos neki papir koji bih poneo od kuce? Sta je potrebno za otvaranje bankovnog racuna, kupovinu SIM kartice...?

Ukoliko postoji neka procedura oko upisa kada stignem tamo, a koja je univerzalna za sve univerzitete, zamolio bih vas da mi napisete nesto i o tome.

Hvala na odgovorima!

E evo ovako.

Papirologija nije posebno komplikovana, a verovatno postoji i sluzba na univerzitetu zaduzena da pomogne stranim studentima oko tih stvari. Prvo vidi da li tvoj univerzitet ima sajt nekog international centra ili tako nesto.

Kada ulazis u zemlju nista vise osim vize i I-20 ti nije potrebno.

Sto se tice bankovnog racuna, meni su trazili univerzitetski ID i pasos i to je bilo dovoljno.

E sad sto se ostalog tice ovako.

U Americi ti sve zavisi od kreditnog rejtinga koji gradis godinama. Dakle, kreditni biroi skupljaju informacije o svim tvojim racunima, kreditima, kreditnim karticama, i gledaju koliko si zaduzen i da li placas na vreme....Naravno, ti sad kad stignes tamo neces imati taj kreditni rejting i bice ti potrebno sest meseci -godinu dana da ga bar malo izgradis. To je vazno zato sto ti od toga zavisi da li ces dobiti da placas nesto na odlozeno itd.

Za pocetak prvo ce ti trebati SSN, za koji se lako prijavljujes, nije problem, ali ces morati da sacekas neko vreme i trebace ti sigurno jedno mesec dana da ga dobijes. Kad ga dobijes, trazice ti ga za sve zivo, za telefonski broj, za grejanje, struju i slicno ako ti to treba da placas (ako zivis na kampusu to je druga stvar...), za kredintu karticu, itd...

Moj savet ti je, da ako ti banka ne da regularno kreditnu karticu, obavezno uzmes secured credit card, sto znaci da ti ostavis depozit i onda trosis tu karticu, vracas pare na nju redovno, i tako pokazujes da si odgovoran cime dizes svoj rejting, sto ce ti onda omoguciti da dobijes bolje uslove za bilo kakav kredit, mocices da dobijes besplatno telefon uz mobile plan, etc. Na kraju posle recimo godinu dana treba da imas dovoljno dobar rejting da ti banka sama da pravu karticu, a za ovu secured ti naravno vrati depozit.

Sto se tice mobilnog, zavisi sta ti treba. Mozes da uzmes jednogodisnji ili dvogodisnji ugovor i da placas mesecno, a mozes da uzmes samo telefon i da placas onoliko koliko ti treba (u sustini pripejd). Za pripejd ti ne treba bukvalno nista - udjes u radnju i kupis telefon, a za plan mislim da ti treba SSN, ali nisam skroz siguran.

Ako hoces da vozis, mislim da ti za vadjenje njihove dozvole treba SSN, a moraces verovatno i da polazes voznju cak i ako imas dozvolu. Doduse, verovatno ces moci neko vreme da vozis sa medjunarodnom dozvolom, tako da to obavezno izvadi u AMSS. Ako hoces da kupujes auto za to ce ti verovatno biti potrebna pensilvanijska dozvola (za ovo nisam skroz siguran jer sam u drugoj drzavi, ali mozes da proveris na sajtu drzavnog DMV).

Nadam se da ti ovo pomaze. Slobodno pitaj ako ti jos nesto treba...

Poz,

Sasa

Link to comment
Share on other sites

U potpunosti se slazem sa utiskom koji ti je preneo gore pomenuti!Samo mislim da je bitna stvar na koji vizu ciljas..iz razloga, ako je F-1 onda nemas pravo na ssn{osim ako radis u campusu i za to mora da prodje neko vreme]ako si na J-1 onda ces dobiti ssn ali nisam toliko upucen u tu vrstu vize!E sad AKO ne budes mogao da izvadis SSN onda si u totalno drugoj situaciji!Znaci , nema kreditne istorije,nema uzimanja telefona na ugovor,nema ID-a i nema stalne vozacke vec temporary.Najvazniji dokument u USA ti je SSN.

Ja sam u Illinoisu i na f-1 vizi, ZAMISLI MOJE MUKE!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...