Jump to content
IAC Board

writing & speaking


Guest barbarita

Recommended Posts

Guest barbarita

Treba mi savet od svih onih koji su polagali test ili koji ga dobro pripremaju.

U petak pola?em toefl i nisam se pripremala, mislila sam da mi nije potrebno, ali evo kako se bli?i test hvata me trema.

Naime, zanima me da li kod pisanja eseja postoje neka određena pravila o formi i strukturi argumenata, da li se zahtevaju potpuno odvojeni uvod i zaključak i da li se sopstveno mi?ljenje iskazuje samo u zaključku ili ne?

Ili toefl toleri?e manje striktnu konstrukciju eseja?

Kod speaking dela je bitno kako-tako izneti sve argumente koji su bitni za zadatu temu ili se i tu tra?i neki poseban redosled?

Hvala unapred svima!

Link to comment
Share on other sites

Nisam se ni ja pripremao, i to je uticalo na moj rezultat iz pricanja i pisanja.

Najbolje bi bilo da skines ovo http://www.ets.org/portal/site/ets/menuite...00022f95190RCRD

Zatim dobro prouci sve vrste pitanje iz svih sekcija, to je neophodno ako bas nikad nisi uzela toefl.

Sto se pisanja tice kod prvog zadatka ces imati koji minut da procitas kratak tekst, zatim ces cuti govor na istu temu, i onda ce se tekst opet vratiti. Odredjeni argumenti bice izlozeni u tekstu, a oni ce zatim biti podrzani ili povrgnuti u govoru. Tvoj zadatak je da napises u minimum 150 do max 250 reci odnos izmedju govora i teksta tj kako taj govor podrzava ili povrgava argumente u tekstu. Oko teksta ne moras da brines kao sto sam rekao on se vrati posle govora, a tokom govora je najbolje da hvatas beleske umesto da se oslanjas na pamcenje.

Sto se drugog zadatka iz pisanja tice, tu ces biti pitana za misljenje o odredjenoj temi, problemu itd Tu je minimum 300 reci. Ako u bilo kom od dva zadatka iz pisanja ne ispunis minimum, to ne znaci da ces "pasti". Vec daje odgovor koji je vredan najvise ocene uglavnom potrebno 150 za prvi tj 300 za drugi zadatak.

Ne moras mnogo da brines o pasusima zakljuccima uvodima itd, samo gledaj da je tekst kolko tolko organizovan, da je jasan, da ne potrosis 50 slova kopirajuci naslov teme ne bi li tako ispunila minimum. Bitno je da u prvom zadatku ne iznosis svoje misljenje vec odnos govora i teksta pre njega, a u drugom da izneses svoje misljenje, das primere, argumente zasto mislis da je tako itd Ne brini pisanje je najlaksa sekcija. Da imas oficijalnu knjigu za vezbanje imala bi mnogo manju tremu, jer bi videla kakvi retardirani tekstovi dobijaju maximalnu ocenu - 5.

Kod speakinga prva dva pitanja su na zadatu temu, tj u prvom ces biti pitana da navedes neki dogadjaj, neku stvar koja je tebi najbitnija itd, a u drugom ces biti pitana za misljenje preferenciju itd. Za oba pitanja ces imati 15 sec da se pripremis i 45 da pricas. Pricaj normalnim tonom, nije toliko bitno da koristis "teske" reci, i da odrzis odlican govor koliko je bitno da se jasno izrazavas. Izrazavaj se jasno i pricaj manje vise povezano dobices max. Opet da imas oficijalnu knjigu sa cd-om videla bi kako glup a jasan odgovor dobije maksimum bodova. Nisam siguran, mozda i u pomenutom programu imaju primeri odgovora.

Sledeca dva pitanja iz speakinga, imaces tekst pa govor. Hvataj beleske u toku govora, posle ces biti pitana da kazes nesto u vezi govora u odnosu na tekst.

Zadnja dva speaking pitanja, cuces govor, hvataces beleske, i bices pitana nesto u vezi govora.

Skini program sa pomenutog linka i vezbaj malo.

PS Bilo bi odlicno da neko iskljuci crveni spelling underline koji se pojavljuje u editoru za poruke.

Link to comment
Share on other sites

Guest barbarita

Hvala puno na pomoći! Ja se upravo iz tog razloga ?to su mi mnogi rekli da je toefl lak nisam ni spremala. Sad ?ta je tu je, snaći ću se valjda nekako.

Hvala jo? jednom

veliki pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...