Jump to content
IAC Board

GPA pitanje


Recommended Posts

Zdravo!

Imam nesto nejasno u vezi sa GPA odnosno prosecnom ocenom na fakultetu u Srbiji...

Pretpostavimo da sam doplimorao sa ocenom 8.14 i da sam na fakultetu imao 42 ispita...

8.14 prevedeno u GPA, ako se ne varam, iznosi 3.14

Ako bih na primer zavrsio Master studije na istom fakultetu sa prosecnom ocenom 9.8 ali na osnovu samo 5 ispita,

kako bi se meni obracunavao GPA?

Dakle:

Osnovne studije: 8.14 (42 ispita)

Master studije: 9.8 (5 ispita)

GPA = ?

Inace, planiram da apliciram za doktorske studije u USA!

Pozdrav! Hvala!

Link to comment
Share on other sites

Zdravo!

Imam nesto nejasno u vezi sa GPA odnosno prosecnom ocenom na fakultetu u Srbiji...

Pretpostavimo da sam doplimorao sa ocenom 8.14 i da sam na fakultetu imao 42 ispita...

8.14 prevedeno u GPA, ako se ne varam, iznosi 3.14

Ako bih na primer zavrsio Master studije na istom fakultetu sa prosecnom ocenom 9.8 ali na osnovu samo 5 ispita,

kako bi se meni obracunavao GPA?

Dakle:

Osnovne studije: 8.14 (42 ispita)

Master studije: 9.8 (5 ispita)

GPA = ?

Inace, planiram da apliciram za doktorske studije u USA!

Pozdrav! Hvala!

Najveći problem u va?oj računici je taj ?to američki univerziteti ne obračunavaju ukupan prosek, već ih interesuje prosek iz predmeta koji su bitni za dalje studije. Od va?ih 42 ispita sigurno ima dosta op?tih i onih koji se ne odnose na polje doktorskih studija za koje ste zainteresovani, tako da će se prosek računati drugačije. Mi nismo u mogućnosti da vam ka?emo koji će ispiti biti uzeti u obzir tokom računanja va?eg proseka, ali sigurno je da to neće biti kompletna lista od 42 ispita.

Od samog univerziteta u SAD zavisi i da li će vam uračunati i prosek sa magistarskih studija. Vi?e mo?ete pronaći na sajtovima univerziteta za koje ste zainteresovani, ali i u neposrednom kontaktu sa katedrama.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
I ja imam pitanje vezano za GPA... Da li se i kako racuna GPA iz srednje skole????

Pre svega bi trebalo da znate da nema potrebe da prebacujete svoj prosek iz domacih skola u americki GPA. Taj posao rade ovlascene agencije u SAD nakon sto vi posaljete listu svojih ocena i prevod na engleski. Matematika prebacivanja ume da bude komplikovana i sami kandidati ne bi trebalo da se zanimaju proizvoljnim prebacivanjem proseka. Niko vam ne preporucuje dalje komplikovanje ionako komplikovane situacije.

Ako morate da unesete prosek, uradite to na nacin koji ce institucijama pokazati vasu tacnu poziciju u domacem sistemu. Primera radi, navedite "4.75 of 5.00" i bice im jasno.

Ukoliko je situacija komplikovanija, svratite na neki od nasih "Open House" termina da resimo problem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...