Jump to content
IAC Board

Gmat VS Official Guide 11th Ed


dearxavier

Recommended Posts

pitanje za gmatjacka, da li si na gmatu naleteo na neko nasty SD pitanje, i da li znas da li se na gmatu pojavljuju aritmeticke/geometrijske serije na nacin za koji je potrebno znanje formula?

tamara, mozda je uzeo u obzir datum pocetka prijava koji si spomenula :)

elz do you happen to know whether arithmetic/geometric series or some other concept not present in OG theory appear on gmat?

Hm, vidis nisam to uzela u obzir... : )) Ali opet je slucajnost da ubode bas tu skolu... No, nije ni bitno. Vidim da ste obojica misljenja da je mnogo lakse dobro uraditi quant deo-kontas da su OG i Gprep dovoljni za to?

Link to comment
Share on other sites

ima neki sajt koji izlistava skole po unesenim parametrima..mba.com mozda

ja mislim da je dobar rezultat lakse ostvariti na quantu, uvek ima izuzetaka, znam jednu devojku iz grcke koja je imala 46-7 na verbalu a svega 49 na mathu

rekao bih da su og i gprep dovoljni, mada gmatjack kaze da je materijala za pripremu verbala nikad dosta :)

zasto bas skola u svajcarskoj ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

ima neki sajt koji izlistava skole po unesenim parametrima..mba.com mozda

ja mislim da je dobar rezultat lakse ostvariti na quantu, uvek ima izuzetaka, znam jednu devojku iz grcke koja je imala 46-7 na verbalu a svega 49 na mathu

rekao bih da su og i gprep dovoljni, mada gmatjack kaze da je materijala za pripremu verbala nikad dosta :)

zasto bas skola u svajcarskoj ? :)

A sto ne? : ) Bas sam se dosta raspitivala o business skolama i ova se kotira kao jedna od najboljih u Evropi. Clanica je CEMS-a, gde su LSE i HEC Paris, tako da... Na koju ti planiras da se prijavis u USA?

Link to comment
Share on other sites

Nisam jos odlucio, zavisi kako uradim gmat i jos od nekih faktora

Zanimljivo zapazanje u vezi gmata verbal scoringa:

"

During my preparation, I attempted GPREP (Practice tests provided by GMAC on mba.com) several times and found something very interesting about verbal scoring mechanism. For every RC mistake I committed, my raw verbal score shifted downwards drastically while SC mistakes had the lowest effect. In quantitative terms (please don’t consider it as a rule, it is just an approximation to show you the effect):

2 RC mistakes = 3 CR mistakes = 5 SC mistakes

Of course, it holds true when the mistakes are not committed consecutively. Committing consecutive mistakes, even for SC, will bring your raw score sharply down. My advice to GMATers is to get better accuracy in RC then CR and at the end in SC. It does not mean that you must not put efforts in SC rather don’t invest your most of the time on SC. Don’t prepare in terms of overall mistakes, you committed on verbal section, rather type of mistakes. Just try it on GPREP and you’ll be surprised to see that you could have 40 on verbal section with 6-8 SC mistakes.

"

I ja sam primetio nesto slicno, ali nisam eksperimentisao da to potvrdim.

Link to comment
Share on other sites

Ijuuuu, ne mogu da verujem na koju foru si pogodio da je St. Gallen?!! : )) Svasta.... Upravo tamo se prijavljujem, ali nisu jedini koji traze minimum 650. Znas nekog da studira tamo? I odgovor za XAVIERA-ne spremam se u centru, tako da ne znam da li koriste jos nesto sem OG.

Ne znam nikoga ko je na St. Gallen-u, ustvari, nisam siguran da je neko od nasih ikada i primljen tamo. Nije bas sasvim slucajno sto sam te pitao za tu skolu. Svi manje vise imaju neku vrstu zahteva za GMAT (preporucujemo, ohrabrujemo, ocekujemo... :) ), jedino su ovi iz St. Gallen-a bili ljudi i rekli lepo ono sto svi misle a niko nece da kaze. Ovi su lepo u listi zahteva stavili "650 i cao, nemas 650 - nemoj se prijavljivati". To te ceka na svim top skolama ali ostali krenu da tupe "holisticki pristup... gledamo svaku prijavu u celini... bla, bla..." a ustvari ni ne otvaraju aplikaciju ako ne vide rezultate standardizovanih testova koje traze.

Mogu ti reci da dosta dobro poznajem zahteve svake skole, i u Evropi i u USA. Dosta sam vremena ulozio u istrazivanje i znam da nisam nigde video tako jasan cutoff kao kod St. Gallen-a, zato mi je upala u oci tvoja resenost da uzmes 650. Jedine top skole o kojima ne znam skoro nista jesu dve u Spaniji - IE i IESE, nekako mi nikad nisu bile interesantne. St. Gallen je odlicna skola, slusam samo dobre stvari o njoj na svim stranama. Cuo sam da je izuzetno cenjena na nemackom govornom podrucju (zato je i plus znanje Nemackog jezika, i zbog upisa i zbog zaposlenja). Jos uvek nije rangirana ali ce biti od sledece godine i ocekuju da razbuca rang liste. Jedine mane su joj relativno slaba prepoznatljivost van Austrije, Svajcarske i Nemacke ali se i to menja iz meseca u mesec, kao i malobrojan alumni - klasa broji nekih 40 ljudi ako sam dobro razumeo. To je bas malo ali i to ima svojih prednosti.

Ja sam bas razmatrao St. Gallen kao neku varijantu backup-a za 2. rundu, ali sam se u 1. rundi upisao tamo gde sam hteo tako da nema potrebe. Inace, toplo je preporucujem svakom ko ne zeli ili ne moze da se upise na top-top programe u USA ili UK a moze da ispuni njihove dosta ozbiljne zahteve.

Link to comment
Share on other sites

pitanje za gmatjacka, da li si na gmatu naleteo na neko nasty SD pitanje, i da li znas da li se na gmatu pojavljuju aritmeticke/geometrijske serije na nacin za koji je potrebno znanje formula?

Da, pitanja sa standardnom devijacijom, prosekom i medijanom znaju da zaprze corbu na GMAT-u. To su koncepti koji zahtevaju dosta vremena i cesto zahtevaju digitron tako da se skoro nikada nece pojaviti u "problem solvingu", ali zato kada se pojave na Data Sufficiency znaju da ti zavrte mozak u prazno. Secam se par pitanja sa GMATPrep-a a mislim da sam dobio i jedno na pravom GMAT-u. Mere disperzije su nesto sto svakako treba znati i biti skoro siguran da ce doci na pravom ispitu. OG ne obiluje ovakvim pitanjima a svakako nema razradjene teorijske koncepte iz kojih bi covek mogao da ih nauci, tako da nije od velike pomoci. Prosek, medijana, modus, standardna devijacija, percentili... Ne bih bas ulazio u test centar bez toga.

Sto se serija tice, zadaci koji zahtevaju njihovo teorijsko znanje su dosta retki, mada se desi da nalete. Ja sam za svaki slucaj se pozabavio tim problemom ali na ispitu nisam natrcao na to gradivo. Rekao bih da su to uglavnom zadaci na nekom srednjem nivou koji ce pasti na pocetku (ako dobro radis i ako ciljas na visok skor) i da su dosta jednostavni pa ih je moguce resiti brojanjem bez da se potrosi mnogo vremena.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam nikoga ko je na St. Gallen-u, ustvari, nisam siguran da je neko od nasih ikada i primljen tamo. Nije bas sasvim slucajno sto sam te pitao za tu skolu. Svi manje vise imaju neku vrstu zahteva za GMAT (preporucujemo, ohrabrujemo, ocekujemo... :) ), jedino su ovi iz St. Gallen-a bili ljudi i rekli lepo ono sto svi misle a niko nece da kaze. Ovi su lepo u listi zahteva stavili "650 i cao, nemas 650 - nemoj se prijavljivati". To te ceka na svim top skolama ali ostali krenu da tupe "holisticki pristup... gledamo svaku prijavu u celini... bla, bla..." a ustvari ni ne otvaraju aplikaciju ako ne vide rezultate standardizovanih testova koje traze.

Mogu ti reci da dosta dobro poznajem zahteve svake skole, i u Evropi i u USA. Dosta sam vremena ulozio u istrazivanje i znam da nisam nigde video tako jasan cutoff kao kod St. Gallen-a, zato mi je upala u oci tvoja resenost da uzmes 650. Jedine top skole o kojima ne znam skoro nista jesu dve u Spaniji - IE i IESE, nekako mi nikad nisu bile interesantne. St. Gallen je odlicna skola, slusam samo dobre stvari o njoj na svim stranama. Cuo sam da je izuzetno cenjena na nemackom govornom podrucju (zato je i plus znanje Nemackog jezika, i zbog upisa i zbog zaposlenja). Jos uvek nije rangirana ali ce biti od sledece godine i ocekuju da razbuca rang liste. Jedine mane su joj relativno slaba prepoznatljivost van Austrije, Svajcarske i Nemacke ali se i to menja iz meseca u mesec, kao i malobrojan alumni - klasa broji nekih 40 ljudi ako sam dobro razumeo. To je bas malo ali i to ima svojih prednosti.

Ja sam bas razmatrao St. Gallen kao neku varijantu backup-a za 2. rundu, ali sam se u 1. rundi upisao tamo gde sam hteo tako da nema potrebe. Inace, toplo je preporucujem svakom ko ne zeli ili ne moze da se upise na top-top programe u USA ili UK a moze da ispuni njihove dosta ozbiljne zahteve.

Upravo sam iz svih tih razloga odlucila da bih bas tamo! I takodje sam proucila do detalja svaku BS u Evropi, bas sam se dugo lomila sta cu sve prijaviti... Je li Ok da pitam sta si ti upisao i koliko si imao bodova na GMAT-u? E da, sto kazes da ne znas da li je neko od nasih ljudi u St. Gallenu-ne prijavljuju se tamo ili je tesko upasti?

Link to comment
Share on other sites

Upravo sam iz svih tih razloga odlucila da bih bas tamo! I takodje sam proucila do detalja svaku BS u Evropi, bas sam se dugo lomila sta cu sve prijaviti... Je li Ok da pitam sta si ti upisao i koliko si imao bodova na GMAT-u? E da, sto kazes da ne znas da li je neko od nasih ljudi u St. Gallenu-ne prijavljuju se tamo ili je tesko upasti?

Lepo si se pripremila, nadam se da ces i GMAT uraditi tako dobro kao sto si uradila istrazivanje, zelim ti sve najbolje.

Ne znam da se iko od nasih upisao na St. Gallen ali to ti je manje vise situacija sa gotovo svim top skolama. Americki top 15 i taj neki evropski vrh - skoro da neces naci nikoga iz bivse SFRJ. Ne znam sta je uzrok ali to je pojava na koju se treba navici, treba svi da poradimo na tome da se to promeni. Ono malo Srba sto je upisalo neku Top 10 skolu, uradili su to tako sto su vec boravili u inostranstvu. Tako su se recimo Bozidar Djelic i jos jedan-dvojica upisali na HBS - tako sto su vec bili u SAD ili u Zapadnoj Evropi. 80-ih su mozda i postojali izgovori, sada u eri interneta, kartica i Amazona - prakticno nam je svima na tacni sve sto je potrebno.

St. Gallen nije izuzetak u tom smislu, a pored toga, nezgodan je za upis i dosta selektivan. Ali dobro, to su pricali i za neke druge skole pa su se ljudi upisivali. O mom upisu i GMAT-u jos ne bih posto sam se upisao na par skola (plus imam jednu listu cekanja) tako da jos nisam doneo definitivnu odluku o tome gde cu biti sledece jeseni tako da bih pricu o tome ostavio za kasnije.

Link to comment
Share on other sites

Lepo si se pripremila, nadam se da ces i GMAT uraditi tako dobro kao sto si uradila istrazivanje, zelim ti sve najbolje.

Ne znam da se iko od nasih upisao na St. Gallen ali to ti je manje vise situacija sa gotovo svim top skolama. Americki top 15 i taj neki evropski vrh - skoro da neces naci nikoga iz bivse SFRJ. Ne znam sta je uzrok ali to je pojava na koju se treba navici, treba svi da poradimo na tome da se to promeni. Ono malo Srba sto je upisalo neku Top 10 skolu, uradili su to tako sto su vec boravili u inostranstvu. Tako su se recimo Bozidar Djelic i jos jedan-dvojica upisali na HBS - tako sto su vec bili u SAD ili u Zapadnoj Evropi. 80-ih su mozda i postojali izgovori, sada u eri interneta, kartica i Amazona - prakticno nam je svima na tacni sve sto je potrebno.

St. Gallen nije izuzetak u tom smislu, a pored toga, nezgodan je za upis i dosta selektivan. Ali dobro, to su pricali i za neke druge skole pa su se ljudi upisivali. O mom upisu i GMAT-u jos ne bih posto sam se upisao na par skola (plus imam jednu listu cekanja) tako da jos nisam doneo definitivnu odluku o tome gde cu biti sledece jeseni tako da bih pricu o tome ostavio za kasnije.

Pa da, Djelic je zavrsio HEC Paris, pa na HBS... Mislim da, pored dobrih rezultata na GMATu, TOEFLu i proseka na faksu, poprilicno veliku ulogu igraju i preporuka (tj. koliko zvucno ime je potpise) i te neke vannastavne aktivnosti, tipa letnjih skola u inostranstvu, raznih sertifikata itd. Cini mi se da vole da ih ubedjujes kako si multipraktik! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Pa da, Djelic je zavrsio HEC Paris, pa na HBS... Mislim da, pored dobrih rezultata na GMATu, TOEFLu i proseka na faksu, poprilicno veliku ulogu igraju i preporuka (tj. koliko zvucno ime je potpise) i te neke vannastavne aktivnosti, tipa letnjih skola u inostranstvu, raznih sertifikata itd. Cini mi se da vole da ih ubedjujes kako si multipraktik! ;):D

Apsolutno, i vannastavne i vanposlovne aktivnosti. Naravno da ih zanima kakav si lik, to im je jako bitno. Mogu oni da uzmu nekog gika koji ima 790 na GMAT-u i 3.9 GPA a koji sam sebi ne zna pertle da veze i koji nikad nije imao nijednog druga u zivotu a o devojkama i da ne pricamo. I? Sta da rade sa njim posle? Gde da ga zaposle? Kome da ga prodaju? Sta ce taj kome uopste? Zato su jako bitne te neke ostale aktivnosti koje nama deluju banalno i irelevantno za poslovnu skolu ali je bitno prikazati da imas razvijen drustveni zivot.

Cini mi se da je tu glavno pitanje "koliko si utrziv" posle izlaska iz poslovne skole. Ljudi cesto zaboravljaju (iako joj samo ime kaze :) ) da je poslovna skola pre svega poslovna kategorija a ne akademska. Naravno, akademski deo nije potpuno iskljucen, ali je na poslovnoj skoli najbitnije pohvatati veze i steci te takozvane "soft skills" nego nastrebati cinjenice i podatke - totalno suprotno onome sto mi ocekujemo od pojmova "fakultet" i "magistratura". Kome to ne odgovara taj treba da ide na PhD ili na Master of Science, MBA je ipak nesto drugo. E zato je bitno pokazati im ko si i kakav si lik generalno, a ne samo sta znas.

Oko preporuka se vodi dosta siroka debata. Uglavnom se slazu da je to najmanje bitan deo procesa aplikacije jer sam kandidat na njega moze jako malo da utice. Skole gotovo iskljucivo traze poslovne preporuke a jako, jako retko akademske (valjda u prilog onome sto rekoh gore :) ). Insistiraju na tome da to bude osoba koja te jako dobro poznaje, uglavnom neposredni rukovodilac. Na nekim skolama gde sam se i ja upisao, bilo je po 5-6 likova kojima je preporuke pisao Barak Obama (valjda su likovi iz podmlatka Demokratske stranke u USA). Koliko takva preporuka uopste ima smisla i efekta (ako nema i negativnog efekta) veliko je pitanje. Barak Obama verovatno nikoga od tih likova i ne poznaje, daj boze da ih je u prolazu video par puta, to su verovatno tipske preporuke koje su pune otrcanih fraza i koje izazivaju samo dosadu kod citaoca. Sa druge strane, imas jednu dobro napisanu preporuku nekog nepoznatog direktora sektora u dobroj firmi, a iz preporuke i iz ostalih delova aplikacije se vidi da taj stvarno dobro poznaje onog kome daje preporuku - to je vec sasvim druga stvar. Naravno, sigurno da pomaze ako ti preporuku ispise CEO Koka Kole ili Chase Manhattan banke, ali ako te stvarno poznaje i ako si stvarno radio sa njim svaki dan. Sa druge strane - koliko je takvih u prijavama za poslovnu skolu? Jako, jako malo. Ako nemas takvog, a verovatno ga nemas, preporuke postaju totalno nebitan deo aplikacije. Zato se preporukama ne treba uopste opterecivati, pitaj direktora odeljenja ili sektora da ti ih napise i teraj dalje. Ima mnogo bitnijih delova aplikacije.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pozdrav svima.

Imam nameru da polazem GMAT negde u aprilu/maju i imam par pitanja. Skinuo sam GMATprep, uzecu i knjige neke koje sam video da preporucujete, ali me zanima jel su teorijski koncepti matematike iz GMAT prepa apsolutno sve sto moze da dodje iz matematike? Pitam, jer oni sami kazu da GMAT prep sadrzi "comprehensive math review", pa da li je on zaista toliko comprehensive jer ono ne deluje obimno niti tesko? Ovo sto sam gledao iz Prepa moze da se predje za dan - dva max. Ako je to zaista sve, super :).

Takodje nisam jasno iz vasih postova mogao da zakljucim sta bi bio prvi izbor od literature za vezbanje verbala posle OG-a i Prepa? Neki kazu Manhattan, drugi opet ga ne preporucuju sem za SC. Dakle, jel ima neka opste prihvacena preporuka za vezbanje verbala sem OGa?

Link to comment
Share on other sites

Teorija iz gmat prepa je prekopirana iz OG-a(ili obrnuto) , mozda malo manje ide u detalje. Ni og ni prep ne sadrze bas sve sto mozes da sretnes na ispitu. Uglavnom ces kroz vezbu saznati sta fali, tako sto kad ne budes znao neki zadatak, videces da tako nesto nema u teorijskom delu oga i prepa. Pada mi na pamet. Percentile, minor arc, simetricna raspodela oko meana itd. Progaj da uradis sve zadatke iz gmatprepa, sresces ponesto sto nema u OG. Ali uglavnom ima sve. Kad ti neki zadatak nije najjasniji, ukucaj ga na google i videces par gmat foruma koji su se pozabavili njime. Moze da se predje za dan-dva ali zahteva vezbu kroz zadatke iz oga. Ako te ne mrzi procitaj svako objasnje u OGu, znao zadatak ili ne. Posle og-a i prepa ja bih ti preporucio paper testove. I to je po meni sav materijal potreban za odlican rezultat. Nema potrebe da se bakces neoficialnim zadatcima iz verbala, osim ako se ne radi o sc-u. Koliko sam cuo Manhattan SC je odlican, njihovi instruktori polazu test par puta godisnje, tako da znaju sve trikove i izloze ih u knjigama. Neke SC stvari nisu prisutne u OGu, kao npr lista common idioms itd Uglavnom , ako te interesuje i tih par trikova, onda uzmi manhattan sc i math knjige. To je to.

Link to comment
Share on other sites

Nisam htela da otvaram novu temu iako moje pitanje nije zapravo nastavak na celu pricu vec nesto sto nisam sigurna vezano za proceduru polaganja (izvinjavam se ako je to negde vec napisano-nisam detaljno citala).

Pitanje je:

Sta se nosi na ispit, odnosno da li se sveska, papir, digitron i sl mogu koristiti ili se sve radi na racunaru bez ikakvih pomagala?

Pitam zbog matematickih stvari posto sam onaj tip koji sve skicira i resava bez problema, a bez toga mnogo teze se skoncentrise :)

Hvala

Link to comment
Share on other sites

Sram te bilo sto umesto da otvoris novu temu, u postojecoj temi pitas nesto sto nije nastavak na celu pricu. Al' izvinula si se, primljeno je.

Na ispit mozes poneti, svesku, papir, digitron, Official Guide, tenk, i digitalni sat, al neces imati dozvolu za polaganje ni sa jednnom od tih stvari.

Bice ti urucena tabla za pisanje i flomaster, pa ce tip kao ti moci da skicira i probleme resava bez problema koliko god zeli.

Nadam se da ne praktikujes prepisivanje reading comprehensiona na papir tj tablu.

Nema na cemu. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...