Jump to content
IAC Board

Proces prijave na MBA


GMATJack

Recommended Posts

Odlucio sam se da pokrenem temu zato sto smo u okviru teme "GMAT" otvorili diskusiju na gomilu pitanja koja tamo ne spadaju jer nisu direktno vezana za ispit. U ovoj temi bismo mogli da diskutujemo o generalnim (a bogami i konkretnim) pitanjima koja nas muce prilikom apliciranja za MBA.

Generalno, o MBA programima i nacinima kako na njih uci kod nas se ne zna gotovo nista. Imamo gomilu pogresnih pretpostavki i vecina ljudi koji bi bili dobar materijal odustaju od MBA ambicija pre nego sto ozbiljnije i udju u pricu. Generalne predrasude:

- MBA kosta previse i nemoguce ga je isfinansirati pa tamo uglavnom idu tatini sinovi i burzujcici koji ne zanju sta ce sa sobom,

- na te skole primaju svakoga ko je sposoban da to plati, uopste nije bitno da li nesto znas ili ne,

- ja sam iz Srbije, ko ce mene jadnika iz Istocne Evrope da primi tamo, to je za elitu iz Engleske i SAD,

- nase diplome tamo ne priznaju, ne znam kako bih "nostrifikovao" svoju,

- treba da se polozi "neki" GMAT koji je nemoguce dobro uraditi.

Sigurno ste ovo bezbroj puta culi, sto na forumima, sto uzivo. Da bismo izbegli da i sami upadamo u ovakve zamke, mozemo da razmenimo iskustva na ovom thread-u u vezi procesa aplikacije. Naravno, niko ne mora da iznosi bilo kakve informacije u vezi konkretnih skola na koje se prijavio ali ne bi bilo lose da otvorimo diskusiju o pitanjima vezanim za sam proces (knjige za testove, knjige o esejima, razna pitanja vezana za preporuke, application fee, radno iskustvo, GPA i ko zna sta jos).

Nadam se da ce i ljudi iz IAC-a dati svoj doprinos ovome jer sam siguran da im ljudi dolaze sa ovakvim pitanjima svaki dan :)

Link to comment
Share on other sites

Ljudi dolaze sa takvim pitanjima, ali ne ba? svakog dana. Kada dođu, uglavnom barataju poluproverenim informacijama, čak i oko banalnih stvari koje se lako mogu proveriti.

Ovakva tema je potpuno potrebna, ali moramo da vidimo kako da se organizujemo. U kontaktu smo sa vi?e ljudi koji su ili zavr?ili ili su u procesu dobijanja odgovarajućih diploma, pa bi bilo dobro da ih ubedimo da podele iskustva sa njima. S druge strane, videćemo i da obezbedimo savete onih koji su direktno odgovorni za prijem studenata.

Moguće je da će ova tema biti aktivnija i pristupačnija na novom delu sajta koji ćemo tek otvoriti. Biće to kombinacija bloga i magazina na kojem će sarađivati barem jedan od onih koji su se pripremali kod nas i koji je uspeo da se kvalifikuje za MBA. Bilo kako bilo, počećemo sa razbijanjem mitova ovde.

Link to comment
Share on other sites

Da, razbijanje mitova u vezi MBA nam je definitivno potrebno, kao sto je i potrebno da se sto veci broj ljudi upozna sa mogucnoscu odlaska na MBA i sa cinjenicom da to uopste nije neizvodljivo kao sto 99% ljudi u Srbiji veruje.

Broj nasih studenata na MBA studijama je porazavajuc, sto zbog naseg mentaliteta sto zbog potpunog odsustva podrske u drzavi. Mada, kad vidim u kakvom nam je stanju privreda i javni sektor i ne cudi me - ispada da su ovoj zemlji ljudi sa MBA potpuno nepotrebni. Ovo kazem bez ikakve ironije, jer su nam drzava i privreda u tako jadnom stanju da jednostavno ne vidim sta bi neko radio ovde sa diplomom HBS-a, Stenforda ili Vortona osim da se propisno iznervira i upadne u depresiju. Onda i ne cudi sto vecina ljudi koja ode na MBA vise se i ne vrati u Srbiju, a to je nesto za sta drzava bas i nije spremna da "priskoci".

Ne cudi me sto nema vise postova u okviru ove teme jer smo dosta pitanja "pretresli" u temi "OG protiv pravog ispita". Nismo se bas drzali teme ali dobro. Mozda zbog toga i nije losa reorganizacija foruma gde bi se napravio jedan deo koji obuhvata sve probleme koje treba resiti na putu do MBA. Mada, tako je bilo i na gmatclub-u, krenulo se od GMAT-a pa se cela prica jako prosirila pa je to danas pravi MBA forum.

Link to comment
Share on other sites

?to nas vi?e bude bilo na forumima, vi?e će se razumeti osnovni principi MBA. Ja bih nekako da počnem od web sajta www.mba.com. Stičem utisak da mnogi ljudi ovde i ne znaju za zvanične sajtove ispita i institucija, već lutaju okolo ko muve bez glave. Dezinformacije se ?ire, a sve to mo?e da se zaustavi ako ljudi samo odu na zvanično mesto. Neke stvari oko toga ne mogu da shvatim, ali to će se valjda promeniti.

Zaista bi trebalo krenuti od zvaničnog sajta i pogledati ?ta sve tamo ima, kako izgleda ispit, kada i kako se pola?e, koliko ko?ta. Primamo dosta nepotrebnih pitanja od potencijalnih kandidata i nekada stvarno ne mo?emo da verujemo svemu ?to se pojavi na ekranu.

Savet ozbiljnim kandidatima je definitivno da počnu od zvaničnog sajta, da otvore nalog i da iskoriste mogućnosti koje tamo postoje. Testovi, obja?njenja... vi koji ste to već uradili verovatno znate vi?e.

Ovo naravno va?i i za druge ispite, ali o tome ćemo na nekom drugom mestu.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@ gmat jack

imam 3.5 godina radnog iskustva. Rekao si da poznajes vecinu top mba programa, osim nekih u spaniji, pa me interesuje da li mislis da imam malo iskustva za evropske programe poput insead-a i LBS-a? Znam da se u evropi vise gleda na duzinu radnog iskustva nego u americi.

Takodje, jel ti negde ponudjen financial aid koji cini bar 70% ukupne godisnje skolarine?

Koliko je pametno aplicirati u 3 rundi na top programe? Npr citao sam da kellogg obeshrabruje internationalne studente jer vecinu stranaca prime u prve dve runde. Takodje da li mislis da je neka drasticna razlika u vrednosti izmedju gmata od recimo 720 i 770

Tnx

Link to comment
Share on other sites

I wrote: jel tajna da mi kazes gde nisi upao? :)

Gmatjack:

Kad bi samo znao kakva je ovo igra... totalno bez pravila. Nemas kao na nasim univerzitetima, doneses diplomu srednje, uradis prijemni i skupis odredjeni broj bodova i eto ga - il' si upao ili nisi. Onda se jos 10-15% tatinih sinova upise preko veze i gotovo.

U ovim uredjenim i sredjenim drustvima si totalno na milost i nemilost raznoraznim budalama koje se u zivotu ozbiljnim biznisom nisu bavile a odlucuju o tvojoj karijeri. Zasto ti sve ovo pricam? Apsolutno ne mozes da predvidis ishod aplikacije na jednoj skoli na osnovu svog rezultata na drugoj slicnoj a kamoli na osnovu tudjeg iskustva.

Meni se desilo da me prime na jednu ultra jaku skolu, na jednoj slicnoj me odbiju bez intervjua, na jednoj jos jacoj (Top 5) me stave na listu cekanja a na ubedljivo najslabijoj me opet sutnu bez intervjua.

Poenta je da ako uzmes GMAT preko 700, ako imas ispod 30 godina i imas 5 godina radnog iskustva (poceo si da radis u 23-24), GPA ti nije totalna katastrofa po nasim merilima - onda apliciraj gde god hoces. Ako ti fali jedna ili dve stvari, apliciraj opreznije ali budi spreman na svakava iznenadjenja: prijem na skolu gde ti nije padalo na pamet da ce te pozvati na intervju ali si se ipak prijavio, a ding od skole gde si stoposto bio siguran da upadas, pogotovo kad su te vec primili na ovu prvu skolu.

Link to comment
Share on other sites

@ gmat jack

imam 3.5 godina radnog iskustva. Rekao si da poznajes vecinu top mba programa, osim nekih u spaniji, pa me interesuje da li mislis da imam malo iskustva za evropske programe poput insead-a i LBS-a? Znam da se u evropi vise gleda na duzinu radnog iskustva nego u americi.

Takodje, jel ti negde ponudjen financial aid koji cini bar 70% ukupne godisnje skolarine?

Koliko je pametno aplicirati u 3 rundi na top programe? Npr citao sam da kellogg obeshrabruje internationalne studente jer vecinu stranaca prime u prve dve runde. Takodje da li mislis da je neka drasticna razlika u vrednosti izmedju gmata od recimo 720 i 770

Tnx

3.5 godine radnog iskustva su sasvim OK za bilo koji program. Skole u UK primaju nesto starije kandidate i vole da imaju klasu punu iskusnijih ljudi ali sigurno nece odbiti nekog od 27 sa 3-4 godine radnog iskustva iz prostog razloga sto ce takvog mnogo lakse prodati na kraju (a to i jeste glavni cilj poslovne skole). Ovo se narocito odnosi na INSEAD koji voli mladje kandidate.

Jak financial aid ce ti nuditi skole koje su rangirane od 20-40 mesta po UsNews-u, od 10-20 se bas i nece pretrgnuti a kod top skola je to vise izuzetak nego pravilo. Top skole to nadoknadjuju time sto obezbedjuju kredite bez co-signera za strance pa je onda izvodljivo za bilo koga da studira na, recimo, HBS-u... naravno, bilo koga ko je sposoban da je upise :) Ne treba se oslanjati na financial aid vec na kredite, a kredite je moguce dobiti samo na top-top skolama pa se onda i treba potruditi da bi se tamo uslo.

III rundu treba zaobilaziti u sirokom luku. Oni sami insistiraju da se prijavis sto ranije, pozeljno u prvoj rundi. Razlike izmedju I i II runde stvarno nema, ali treca je skroz losa, pogotovo za strance. Eventualno III moze da prodje na skolama kao sto su LBS i Berkli koje imaju po 4 runde ali i tu treba biti ekstremno oprezan. Moj ti je savet da sacekas septembar i onda se isprijavljujes kako treba. Kad kazem "sacekas", to je svve samo ne cekanje - toliko posla ima oko svega toga da ce ti i septembar biti tesan. Dok lupis dlanom o dlan, eto ga. A dotad treba odraditi GMAT, TOEFL, ispitati dobro skole na koje ces se prijaviti, uputiti se u to kako se pisu eseji, napisati ih, obezbediti preporuke, srediti prevod transkripta ocena i diplome... Kad sve to imas u septembru spremno mozes da kazes da si tu negde. Onda krece popunjavanje on-line aplikacije koja deluje naivno dok je jednom ne pokrenes. A zna da ima po 10-11 strana ekstremno glupih pitanja na koja treba dati odgovor. Sve usvemu, juriti sa svim tim u martu pod pritiskom GMAT-a... not a good idea :)

Razlika izmedju 720 i 770... Gorka pilula koju treba progutati: razlike skoro da nema uopste, ali uopste izmedju 710 i 780. Moze da se kaze da 780 tek pravi neku malu razliku. Naravno, lepo je imati sto veci skor ali kada jednom predje 700 kriva marginalnog prinosa skoro da se potpuno poravna. Gledao sam ljude koji su sa 780 odbijani bez intervjua na jednoj skoli na kojoj prime nekog sa 700, a tog sa 780 prime na drugoj skoli istog ranga (znaci da mu nije bila losa aplikacija). Ali da treba izvuci 700+, treba. Dodje kao lepa potvrda svega sto pise u tvom rezimeu. Bez podloge, ni 800 ne znaci nista. Citao sam na gmatclub-u tuznu pricu nekog lika koji je uzeo 770. Kaze covek da je ciljao na 710-720 i da bi se sa tim prijavio na neke osrednje skole, u skladu sa svojim radnim iskustvom i ostalom statistikom. Dobio je na GMAT-u 770 i to mu je dalo lazno samopouzdanje da moze da uradi nesto vise na top skolama. Rezultat - popio je 6 sutkarti bez intervjua! I sad se opet prijavljuje na te neke osrednje skole na koje bi se prijavio da je uzeo 700. Ispada da je njemu 770 vise stetio nego koristio.

Link to comment
Share on other sites

Jack, jesi probao gmatfocus?

Bas imaju smisao za biznis ovi iz gmac-a, sastavili su testove od onih obelodanjenih live pitanja sa scoretop-a i sad jos zaradjuju na njima.

Citao sam da su pitanja ok, mozda mlao teza nego sto bi trebala, ali da je scoring neprecizan. Jel imas "setove" sa scoretopa koji sadrze ta pitanja?

Jel problem ako imam 25 godina? Zavrsio sam fax nesto ranije.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...