Jump to content
IAC Board

Pocetak


Recommended Posts

Za Vasu organizaciju sam saznala tako sto sam na Sajmu obrazvanja imala priliku da intervjuisem Elizabeth Chung, te sam tada saznala mnogo korisnih informacija.

Ovo je moja situacija:

- Zavrsila sam trecu godinu na Fakultetu (jos jedna mi je ostala do mastera) i imam zelju da magistriram u USA. Studiram na privatnom fakultetu gde sam najbolji student, sa svim desetkama polazem svake godine svaki predmet, ukljucena sam u sve vannastavne aktivnosti, imam puno iskustva i prakse iz oblasti kojom se bavim - cak i iz USA, imam odlicne preporuke... To je ono sto mislim da mi pomaze u ovom procesu. Pitanje: sta moj fakultet treba da uradi, a sta ja vezano za dokumente, transkripte, prevode na engleski...?

- Trenutno sam po drugi put na Work and Travel programu u USA, gde pored rada, pohadjam casove engleskog, volontiram i pokusavam da steknem praksu veznu za moju strucnu oblast. Znaci, engleski jezik ne bi trebao da mi predstavlja veliki problem. Pitanje: Kako se trenutno nalazim u USA i bicu ovde do novembra, te nije moguce da pohadjam casove za TOEFL i GRE, da li je moguce da se ovde - u SAD, spremam za polaganje? Kako onda tece procedura vezana za prijavljivanje i slicno? Literatura, predavaci, mesto i vreme polaganja...? Zelim da se upisem na studije 2009. god.

- Bez stipendije nije ni moguce razmisljanje o masteru u USA, pa me zanima da li Vi nudite konkretnu pomoc u pronalazenju stipendija, ili je to na studentima da urade sami? Pomoc bi puno znacila, neko sa kim mozemo da se konsultujemo ukoliko pronadjemo nesto i sl.

Puno pozdrava od

Tinolike

Link to comment
Share on other sites

Za Vasu organizaciju sam saznala tako sto sam na Sajmu obrazvanja imala priliku da intervjuisem Elizabeth Chung, te sam tada saznala mnogo korisnih informacija.

Ovo je moja situacija:

- Zavrsila sam trecu godinu na Fakultetu (jos jedna mi je ostala do mastera) i imam zelju da magistriram u USA. Studiram na privatnom fakultetu gde sam najbolji student, sa svim desetkama polazem svake godine svaki predmet, ukljucena sam u sve vannastavne aktivnosti, imam puno iskustva i prakse iz oblasti kojom se bavim - cak i iz USA, imam odlicne preporuke... To je ono sto mislim da mi pomaze u ovom procesu. Pitanje: sta moj fakultet treba da uradi, a sta ja vezano za dokumente, transkripte, prevode na engleski...?

- Trenutno sam po drugi put na Work and Travel programu u USA, gde pored rada, pohadjam casove engleskog, volontiram i pokusavam da steknem praksu veznu za moju strucnu oblast. Znaci, engleski jezik ne bi trebao da mi predstavlja veliki problem. Pitanje: Kako se trenutno nalazim u USA i bicu ovde do novembra, te nije moguce da pohadjam casove za TOEFL i GRE, da li je moguce da se ovde - u SAD, spremam za polaganje? Kako onda tece procedura vezana za prijavljivanje i slicno? Literatura, predavaci, mesto i vreme polaganja...? Zelim da se upisem na studije 2009. god.

- Bez stipendije nije ni moguce razmisljanje o masteru u USA, pa me zanima da li Vi nudite konkretnu pomoc u pronalazenju stipendija, ili je to na studentima da urade sami? Pomoc bi puno znacila, neko sa kim mozemo da se konsultujemo ukoliko pronadjemo nesto i sl.

Puno pozdrava od

Tinolike

Fakultet bi trebalo da vam izda listu polo?enih predmeta i njihov opis - takozvani transkript. Ukoliko va? fakultet to ima na engleskom, u?tedeli ste novac koji bi trebalo dati sudskom tumaču za prevod. Ako mo?ete samo na srpskom da izvadite taj dokument, onda će morati da bude preveden na engleski. Naravno, sa time ne morate jo? da ?urite, već to mo?e da se uradi kad zavr?ite studije.

Literatura za TOEFL i GRE vam je u SAD vi?e pri ruci nego ovde. U svakoj biblioteci mo?ete naći knjige, a na raspolaganju vam je i veliki izbor polovne literature. Pitajte bilo kog studenta u SAD da vam asistira, tr?i?te je veoma veliko. Priprema mo?e biti problematična, jer u SAD takve usluge generalno vi?e ko?taju. Samo polaganje se odvija kao i ovde - prijavite se na sajtovima koji su za to namenjeni (www.toefl.org i www.gre.org), izaberete lokaciju, datum i pojavite se na licu mesta sa identifikacionim dokumentom.

Prijave za studije tokom 2009. godine primaju se krajem ove godine. Računajte na to da bi trebalo da pola?ete GRE i TOEFL tokom jeseni da bi se prema?io donji prag koji univerziteti postavljaju kao uslov za upis.

Mi mo?emo da vam asistiramo oko pitanja vezanih za stipendiju i bilo bi potrebno da prisustvujete nekom od na?ih besplatnih grupnih savetovanja za postdiplomce. Bilo bi dobro ako bi mogli da to uradimo pre jeseni, da vam proces izbora institucije prođe bez većih problema. Va?no je da znate da izaberete institucije koje nude finansijsku pomoć stranim studentima.

Javite nam se ako imate jo? pitanja :-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...