Jump to content
IAC Board

GPA za Master programe u USA


Recommended Posts

Pozdrav,

Ja sam Ivan. Imam zavrsen Saobracajni fakultet, Univerziteta u Beogradu. Fakultet traje 10 semestara ali sam dobio samo BS degree. No nema veze. Interesuje me kako da znam koliki mi je GPA posto na razlicitim univerzitetima traze razlicite GPA za Master studije. Od 2.5 preko 2.8 do preko 3.0. To mi je vazno jer se prijava na svaki univerzitet placa. ne zelim da konkurisem na univerzitet za koji nemam dovoljan GPA a da platim unapred prijavu i da me posle obiju jer neispunjavam njihove uslove.

zato vas molim da mi pomognete i uputite me gde da to pronadjem ili da se raspitam. ili kako uopste da saznam kao se to proracunava.

znam da razliciti fakulteti uzimaju u proracun razlicite predmete i onda kao nesto racunaju ali koje predmete uzimaju u obzir kad za sve odseke traze isti GPA?

Hvala puno unapred

ivan

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav,

Ja sam Ivan. Imam zavrsen Saobracajni fakultet, Univerziteta u Beogradu. Fakultet traje 10 semestara ali sam dobio samo BS degree. No nema veze. Interesuje me kako da znam koliki mi je GPA posto na razlicitim univerzitetima traze razlicite GPA za Master studije. Od 2.5 preko 2.8 do preko 3.0. To mi je vazno jer se prijava na svaki univerzitet placa. ne zelim da konkurisem na univerzitet za koji nemam dovoljan GPA a da platim unapred prijavu i da me posle obiju jer neispunjavam njihove uslove.

zato vas molim da mi pomognete i uputite me gde da to pronadjem ili da se raspitam. ili kako uopste da saznam kao se to proracunava.

znam da razliciti fakulteti uzimaju u proracun razlicite predmete i onda kao nesto racunaju ali koje predmete uzimaju u obzir kad za sve odseke traze isti GPA?

Hvala puno unapred

ivan

Ovo pitanje je prilicno cesto, a odgovor se uvek svodi na isto - odgovarajuci odsek fakulteta bira predmete koje ste polagali tokom osnovnog akademskog skolovanja, a koji su po njihovom misljenju relevantni kao osnova za dalje obrazovanje. Svaki odsek ima svoju politiku izbora. Ako u strucnim predmetima imate barem osmice, trebalo bi da budete na sigurnom, sto se tice ovih proseka.

Na Internetu imate mogucnost da pronadjete odgovarajuce skale, ali nijedna od njih nije potpuno precizna. Verujem da ce neko od clanova foruma koji su trenutno u SAD moci da malo vise rasvetle politiku koja se primenjuje na njihovim univerzitetima.

Link to comment
Share on other sites

Cao Ivane,

U principu vazi tacno ono sto ti je rekao administrator. Ne poznajem dobro studije na Saobracajnom, ali sam siguran da si morao da plazes neku sociologiju, kao i strani jezik. To ti sigurno nece nigde racunati u prosek. Takodje sve ono drugo sto nije direktno vezano za tvoj smer, na primer neka informatika, itd. verovatno se nece racunati. Mislim da u principu ne mozes sa 100% sigurnosti da predvidis sta ce tacno racunati za prosek, a sta nece. To uglavnom zavisi od toga sta tacno zelis da upises, dakle ono sto je najrelevantnije za dati smer.

Link to comment
Share on other sites

Cao Ivane,

U principu vazi tacno ono sto ti je rekao administrator. Ne poznajem dobro studije na Saobracajnom, ali sam siguran da si morao da plazes neku sociologiju, kao i strani jezik. To ti sigurno nece nigde racunati u prosek. Takodje sve ono drugo sto nije direktno vezano za tvoj smer, na primer neka informatika, itd. verovatno se nece racunati. Mislim da u principu ne mozes sa 100% sigurnosti da predvidis sta ce tacno racunati za prosek, a sta nece. To uglavnom zavisi od toga sta tacno zelis da upises, dakle ono sto je najrelevantnije za dati smer.

Cao Sasa,

Hvala na odgovoru. Interesuje me samo da li znas sta predstavljaju Credit Hours kod GPA? Jel to broj predavanja, broj vezbi, sve zajedno, po jednom semestru ili sta?

Link to comment
Share on other sites

Cao Sasa,

Hvala na odgovoru. Interesuje me samo da li znas sta predstavljaju Credit Hours kod GPA? Jel to broj predavanja, broj vezbi, sve zajedno, po jednom semestru ili sta?

Va?no je pitanje ?ta ti tačno treba od informacija u vezi sa Credit hours. Ako te interesuje da izračuna? ekvivalent onoga ?to si do sada polagao i zavr?io, bolje je da se ne nervira? i da to ostavi? univerzitetima da obrade informacije. Oni imaju način da tvoj broj časova na univerzitetu u Srbiji i na drugim lokacijama pretvore u Credit hours. U slučaju da oni smatraju da nisi imao dovoljno Credit hours tokom ?kolovanja za određeni predmet, biće? obave?ten, ne brini. Ohrabrujuća vest je da na?i fakulteti, koji su akreditovani od strane dr?avnih institucija, ispunjavaju standarde koje tra?e američki univerziteti kada je u pitanju broj tih Credit hours.

U pitanju je jedinica mere na akademskom nivou, koja se odnosi na vreme koje je tokom semestra bilo iskori?ćeno za predavanja svake sedmice. Na Internetu postoje obja?njenja, mo?e? vi?e da pročita? na raznim sajtovima, ali se sve svodi na taj broj sati instrukcija tokom svake sedmice u semestru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...