Jump to content
IAC Board

Postdiplomske studije....PITANJA :)


Recommended Posts

Josh uvek sam apsolvent na svom fakultetu ali nadam se da cu u Aprilu ove godine diplomirati. Planiram upis Postdiplomskih studija u U.S.A. ali na pocetku sam potrage. Imam gomilu pitanja i verovatno vecina njih je krajnje banalna ali :D

Zanima me toliko stvari ali prva i najvaznija je: Razlika izmedju Postgraduated (Graduated) i Master diplome? Na nekim univerzitetima postoji samo Pg a na nekima i Ma. Ja posle zavrsene 5-te godine na Univerzitetu u Beogradu da li po redosledu stvari idem na Pg ili mogu da apliciram i na Ma degree? U odnosu na nash Postdiplomski pa Magistarski i Doktorat koje je snage Pg(Graduated) i Master degree u USA? Ta razlika je ono sto mene zbunjuje :oops: .

Da li postoji neki sajt na kome bih mogla pogledati fakultete koji postoje u Americi u odredjenim oblastima kako bi potraga po internetu bila jednostavnija i da li postoji neki sajt na kome bi bilo moguce videti kako se koji fakultet kotira u odnosu na druge istog ili slicnog profila.

Unapred zahvalna 8)

Link to comment
Share on other sites

Cao Thea,

Mogu ti reci da sam i ja apsolvent ali cu verovatno diplomirati za godinu dana + :D Inace sto se tice tvojih pitanja, najbolje bi bilo da odes u IAC http://www.iacbg.org/ na savetovanje o postdiplomskim studijama. To se odrzava sredom u 15h, a zakazuje se na telefon 011/334-1645. Najbolje je ustvari da se uclanis u IAC, a clanarina je 8000 din. i vazi ti 2 godine. To ti je najjednostavnija varijanta za pronalazenje faxa u USA. Mozes i da nazoves prethodni broj i da kazes da zelis da se uclanis. Cim se prijavi 10 ljudi oni pokrenu seminare i u mnogome pomazu onima koji traze PDS u USA. Ovo sve sto ti kazem sam saznao tamo u IAC-u, jer sam se i ja prijavio za uclanjenje(seminare), a naravno bio sam i na savetovanju.

Pozdrav i srecno! 8)

Link to comment
Share on other sites

Hvala na preporukama, ali tu ima par delimicno netacnih informacija, sorry. Clanarina se placa za odredjene seminare, cifra od osam hiljada je za mesec dana, najvise tri meseca zaredom. Medjutim, radimo na osnivanju duzeg programa, clanarina bi za dve godine bila jos manja, a buduci postdiplomci u SAD bi tokom tog perioda od par godina radili na poboljsanju svog znanja i imidza, ukratko receno. Marko izgleda nije pazio na casu :-)

U svakom slucaju, Thea, evo par najkracih odgovora, da ne izgoris od znatizelje. Pre svega, Amerikanci studiranje posle osnovnih studija nazivaju "graduate studies", a zbrka oko termina potice verovatno od britanskog engleskog izraza postgraduated. Dakle, Graduate studies podrazumevaju odlazak u instituciju u kojoj se stice magistarsko ili doktorsko zvanje. Deo tvoje zbrke je sigurno i to sto americki univerziteti nisu centralizovani - na pojedinim mestima mozes da steknes samo magistarsko zvanje, dok na drugim ides direktno do doktorata. Nemoj da te zbunjuje razlika izmedju naseg i njihovog sistema - nije velika.

Predlazemo da dodjes na savetovanje sredom u 3 i saznas mnogo vise o proceduri. To savetovanje je uvek prvi korak i tako ce ostati i kada budemo uveli novi program dugorocnog savetovanja. Sto se tice sajta koji mozes da koristis, predlazemo da odes na www.petersons.com i tamo procunjas. Svasta moze da se vidi, prilicno je koristan.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Pa ne znam, ali ja se secam da su rekli 8000 za dve godine i to za povlastice u koriscenju literature, kao i za asistiranje u nasoj potrazi za univerzitetom u USA. Secam se da je receno da ko zeli seminare za TOEFL, GRE i ostalo mora da plati mnogo vise od 8000 dinara.

Jel sad malo bolje ili jos uvek ne 8)

Ako nije, kakva je onda veza izmedju 8000 i 2 godine :D

Link to comment
Share on other sites

Ma nema problema - skroz opusteno 8) Akcenat moje prve poruke je da je najbolje da Thea poseti IAC i da tamo potrazi detaljnije informacije. Nego kad smo vec kod te clanarine, ja sam se prijavio 01. marta na neki spisak kod Ivane, pa ne znam jel to vezano za odluku koja treba da se donese.

Link to comment
Share on other sites

Provericemo u toku dana, najverovatnije je da je to bas to. Trenutno radimo na detaljnom planiranju aktivnosti tokom perioda od dve godine, kako bi svi buduci clanovi znali sta ce tacno raditi i zasto smo mi toliko sigurni da ce napredovati akademski. Zavrsicemo to uskoro i javicemo svima koji su zainteresovani.

Link to comment
Share on other sites

Hvala Marku i administratoru na informacijama. Ja sam se takoodje javila Ivani u IAC i prijavila se za buducu grupu. Nadam se da ce skoro oformiti. Sto si tice sajta koji ste mi preporucili pogledacu ga i detaljno pretraziti 8)

Imam josh jedno pitanje :D vezano za sam jezik. Da li bi imali preporuku za odredjenu skolu jezika ili neku grupu gde bih mogla ucvrstiti svoje znanje engleskog jezika. Ja znam da u IAC-u organizuju neki vid pripreme za TOEFL

ali ono sto meni za prvi korak treba jeste "oslobadjanje" moje blokade kada je komunikacija na engleskom u pitanju. Tako da bih za pocetak htela da pronadjem neku skolu ili predavanje gde je akcenat na samoj konverzaciji a zatim bih se usredsredila na samu pripremu za TOEFL.

Tnx :D

Link to comment
Share on other sites

Za shkole apsolutno nemam pojma, to ce administrator bolje da ti kaze...

Ja bih chisto prijateljski hteo da ti napomenem da u Americhkom kutku imash organizovanu konverzaciju jednom nedeljno i to BESPLATNO. Baci pogled na deo "AC Announcements" na ovom forumu!

Pozdrav!

Dule

Link to comment
Share on other sites

Skola "Seattle" koja je partner Centra i deli iste prostorije organizuje casove konverzacije na raznim nivoima. Jedini problem je sto su grupe koje trenutno rade pune, a nova bi trebalo da pocne tokom sledece nedelje. Predlazemo da pozovete 3237-071 ili dodjete do prostorija u Palmoticevoj 19 i odradite besplatni orijentacioni test. Nakon njega bicete u mogucnosti da saznate vise detalja o jezickom programu i planu rada.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovorima stvarno mi puno znace! Puna sam pozitivne energije za dalju pretragu 8) znam da treba dosta toga uraditi i spremna sam za sve to i zaista je ohrabljujuce sto ima toliko ljudi koji imaju slican cilj i sto mozemo da se povezemo i zajedno komentarishemo,trazimo i razmenjujemo informacije! I zaista sam presrecna sto postoji takva organizacija kao sto je IAC i American corner kod nas koja ce nam u tome pruziti podrsku :D

Josh jednom tnx!

Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa tobom Thea!

Ko ne veruje u pobedu , ne treba se ni boriti  :D

Vazno je da mi jedne druge bodrimo (znash kako kazu,kada neshto vishe puta cujesh pocnesh i da verujesh u to! ) 8)

Veliki poz sa sneznog Vozdovca

Link to comment
Share on other sites

Nisam saznala nista novo,Ivana (valjda) je upisala moje podatke i rekla da ce mi biti javljeno cim bude noviteta tj. cim oforme grupu... A ja od tada nisam stizala da odem do njih ili da ih nazovem da vidim kako teku stvari.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Dobar dan svima

Evo pomislih da je najbolje da prvo ovde postavim neko pitanje pre nego sto pocnem sa potragom za odgovarajucim univerzitetom.

Problem je dakle sto nisam siguran tacno odakle da pocnem, posto jos uvek studiram i nemam dokumenta kao sto su diploma i spisak ispita koje sam polozio pre diplome, nemam ni sta da ubacim u CV :(

Ako bi neko mogao bar da mi kaze za pocetak na primer: "Prvo i osnovno, pre svega treba uraditi to i to..." (Valjda prvo treba pronaci univerzitete na Internetu)

Pa onda: "Nakon toga dolazi to i to..." (mislim da tek onda dolazi na red pisanje motivacionih pisama)

Eto ako moze neko ko se dobro razume da mi potvrdi samo da li je ovo dobar redosled aktivnosti za nekoga ko pocinje potragu od nule.

Naravno, ne trazim sada ovde sve od A do Z, ali barem A i B, pa cemo C,D,E... polako :D

Hteo bih da napomenem samo da znam da su u petak i subotu 12. i 13. maja seminari, ali bih prvo hteo da saznam odgovore na ova pitanja, pa onda da posetim seminar u nekom od sledecih termina.

Hvala puno!

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Ne mora? da se odmah brine? o tome ?ta će? da stavi? u CV, probaj da nađe? odgovarajuće univerzitete. Počni od dolaska u Centar i listanja odgovarajućih Peterson's knjiga, ili idi na www.petersons.com i tamo probaj da pronađe? listu odgovarajućih institucija. To bi bilo dovoljno za početak, a onda mo?e? da brine? o predstavljanju svojih dostignuća putem motivacionih pisama i sličnih stvari.

Na?a biblioteka je otvorena za vas tokom radnog vremena da pogledate Peterson's komplete, ali nismo u mogućnosti da kopiramo veliku količinu stranica. Tokom leta će biti mirnije tokom radnog vremena, pa se mo?e istra?ivati mnogo bolje.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ja sam na 1.god. mastera na arhitektonskom fakultetu. Zainteresovana sam za postidplomske studije.

Ako sam dobro shvatila da u graduate studies spadaju i master i phd, i da je moguce upisati phd i odmah posle osnovnoh studija, bez mastera?

Posto se aplikacije salju u decebru,januaru tj. pocetkom god.ja cu tada imati zavrsenu 2 god.mastera ali cu diplomirati tek odprilike krajem

letnjeg semestra.

Da li to znaci da bi trebalo da sacekam da imam diplomu mastera u rukama pa da onda konkurisem za narednu god.2010 ?

A ako bi se odlucila da apliciram za 2009 da li bi mi uzeli u obzir samo barchelor degree, ili postji sansa da mi uzmu u obzir i maser?

Hvala!!!

Link to comment
Share on other sites

Ja sam na 1.god. mastera na arhitektonskom fakultetu. Zainteresovana sam za postidplomske studije.

Ako sam dobro shvatila da u graduate studies spadaju i master i phd, i da je moguce upisati phd i odmah posle osnovnoh studija, bez mastera?

Posto se aplikacije salju u decebru,januaru tj. pocetkom god.ja cu tada imati zavrsenu 2 god.mastera ali cu diplomirati tek odprilike krajem

letnjeg semestra.

Da li to znaci da bi trebalo da sacekam da imam diplomu mastera u rukama pa da onda konkurisem za narednu god.2010 ?

A ako bi se odlucila da apliciram za 2009 da li bi mi uzeli u obzir samo barchelor degree, ili postji sansa da mi uzmu u obzir i maser?

Hvala!!!

Bilo bi dobro da zavr?ite ono ?to ste započeli, ali de?ava se često da institucije mogu da progledaju kroz prste kada su rokovi u pitanju. Najbolje bi bilo da sa na?im savetnicima na grupnom savetovanju svakog drugog četvrtka raspravite koje bi bile mogućnosti pred vama. Vama nije problem da aplicirate i bez zavr?enog mastera, ali bi krajnja odluka o prijemu morala da se donese kad već imate diplomu u rukama. Kada je taj rok - to će morati savetnici da sa vama rasprave.

Naravno, američke institucije omogućavaju da odmah posle osnovnih studija krenete na phd, ali za?to bi ste bacali godine investirane u master ovde, kad već imate ?ansu da to i zavr?ite. Nemojte da odlučujete u ?urbi, imate vremena. Prosečna starost postdiplomaca u SAD je oko 40 godina, tako da definitivno imate prostora za manevrisanje.

Link to comment
Share on other sites

Posto sam vec bila na predavanju koje se odrzava cetvrtkom, kada bih mogla da dodjem za neke dodatne informacije?

Hvala!!!

Dođite u toku radnog vremena, ali bi bilo po?eljno da znamo detaljnije ?ta vas interesuje, da odmah mo?emo da preporučimo neki specijalni termin kada su nam tu stručnjaci za pojedina pitanja.

Usput, u petak, 15. februara, ne radimo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...